خمیر

آشنایی با شهرستان

شهرستان خمیر، یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان است که در کرانه ساحلی خلیج فارس قرار دارد. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و رویدر می باشد و خمیر، بندر پل و رویدر از جمله نقاط شهری آن هستند. این شهرستان از شرق به شهرستان بندرعباس، از غرب به شهرستان بندرلنگه، از شمال به استان فارس و از جنوب به خلیج فارس محدود می شود و دارای آب و هوای گرم و مرطوب می باشد. این شهرستان دارای دو دهستان می باشد و جمعیت آن بر طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، برابر با 56 هزار و 148 نفر برآورد شده است. شکل زیر موقعیت شهرستان خمیر را نشان می دهد.

تحلیل شهرستان

مزيت‌سنجي و اولويت‌بندي كسب‌وكارهاي موجود در هر شهرستان بر مبناي يک روش تحقيق انجام مي‌شود. در اين روش تحقيق، يک شناسنامه براي هر شهرستان و يک شناسنامه براي هر كسب‌وكار تدوين مي‌شود. اين شناسنامه‌ها به عنوان ورودي به نرم‌افزار داده‌ شده و خروجي نرم‌افزار هم‌پوشاني اين دو شناسنامه و تعيين مشاغل مزيت‌دار شهرستان است. اين اولويت‌بندي‌ها توسط كارشناسان و افراد خبره هر شهرستان بازبيني و اصلاح می‌شوند. يكي از منابع تحليل همين ليست مزيت‌سنجي اصلاح ‌شده ‌است. يكي ديگر از منابع تحليل، مصاحبه با كارشناسان و متخصصين حوزه اشتغال هر شهرستان است. در هر شهرستان با حداقل 3 نفر از اين افراد مصاحبه انجام مي‌شود. اين مصاحبه‌ها پياده‌سازي و ارزيابي مي‌گردد. در صورت وجود تناقض و ابهام بين اين 3 مصاحبه و ليست مزيت‌سنجي، مصاحبه‌هاي تكميلي و حتي مصاحبه بيشتر هم صورت مي‌گيرد تا تيم تحليل به نتيجه نهايي مطلوب دست ‌يابد؛ بنابراين خروجي هر شهرستان از تجميع مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي حاصل مي‌شود. در ادامه تحليل شهرستان سپیدان ارائه ‌شده ‌است.

تعیین کسب‌وکارهای مزیت‌دار شهرستان

همان‌طوري‌كه در قسمت قبل اشاره ‌شد مبناي تحليل، مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي است. از بررسي اين دو منبع رسته‌هاي رايج و اولويت‌دار شهرستان تعيين شده ‌است. مبناي اين اولويت‌بندي، فراواني و ميزان اشاره افراد كارشناس به كسب‌وكارهاي رايج در هر شهرستان و اولويتي كه اين مشاغل در ليست مزيت‌سنجي دارند، است. در هر رسته كسب‌وكارهاي رايج به ترتيب اولويت مشخص شده ‌است. در تحليل به مشاغل موجود، مشاغل قابل توسعه و مشاغلي كه هنوز در شهرستان راه‌اندازي نشده و پتانسيل ايجاد آن‌ها در شهرستان وجود دارد، اشاره شده ‌است. مزيت‌هاي شغلي به ترتيب اولويت در ادامه آورده شده ‌است.

باغداری

باغداری یکی از حوزه های رایج بخش کشاورزی در شهرستان خمیر است. در این شهرستان با انجام فعالیت های باغداری، ضمن ایجاد اشتغال‌زایی می توان به اقتصاد این شهرستان و فضای کسب و کار رونق بخشید. کشاورزی و از جمله باغبانی در این شهرستان، در افزایش رفاه عمومی، فقرزدایی، تنوع بخشیدن و پایدار کردن الگوی توسعه شهری، توزیع درآمد و عدالت اجتماعی می تواند مؤثر باشد. کشاورزی در این شهرستان به دلیل وجود خاک حاصلخیز و همچنین تمایل کشاورزان، از رونق بالایی برخوردار است.

یکی از فعالیت‌های مربوط به حوزه باغداری که در شهرستان خمیر در سطح گسترده ای انجام شده است و قابلیت توسعه آن نیز وجود دارد، کاشت گوجه‌فرنگی می باشد. از جمله ارقام گوجه فرنگی کشت شده در این شهرستان می توان به رقم سان سید، زمان، کومودور و متین اشاره نمود. گوجه فرنگی تولید شده در این شهرستان با داشتن ویژگی‌هایی از قبیل کیفیت و بازارپسندی مناسب، علاوه بر تأمین نیاز کشور، بخشی از آن نیز به خارج ازکشور صادر می‌شود. شهرستان‌های تهران، مشهد، تبریز، رشت، اردبیل و ارومیه از بازارهای عمده داخل کشور برای این محصول هستند.

همچنین خیار، بادمجان و فلفل دلمه ای نیز از دیگر محصولات تولیدی این شهرستان می باشند. این محصولات بازار فروش مناسبی دارند و تمایل کشاورزان نسبت به کشت آن ها زیاد است. توسعه تولید این محصولات با سودآوری مناسبی همراه خواهد بود.

هندوانه از جمله محصولات جالیزی است که در این شهرستان تولید می‌شود. حاصلخیزی خاک و اقلیم مناسب این منطقه موجب شده است که محصول با کیفیتی تولید شود و علاوه برتأمین نیاز شهرستان، به سایر مناطق مانند تهران، کرج، اصفهان، شیراز و اردبیل نیز ارسال شود. در این شهرستان قابلیت‌های خوبی برای توسعه تولید این محصول وجود دارد. البته باید توجه داشت که این محصول آب زیادی مصرف می‌کند و در فصل‌های مخصوص به خود از بازار فروش خوبی برخوردار بوده و سرمایه‌گذاری در زمینه تولید آن‌ سوددهی مناسبی به همراه خواهد داشت.

خرما نیز از جمله محصولات باغی بندر خمیر است که به مقدار کمی در این شهرستان تولید می‌شود. با توجه به پتانسیل این منطقه در احداث نخلستان، فعالیت در زمینه توسعه تولید این محصول مزیت اقتصادی دارد و پیشنهاد می‌شود. خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی کویری سازگاری دارد. خرما میوه‌ای است با ارزش غذائی بالا که به علت دارا بودن مواد قندی قابل توجه (حدود 70 درصد) علاوه بر مصرف غذایی، در صنعت نیز موارد استفاده فراوان دارد. مصارف مختلف خرما در صنایع غذایی شامل موارد خوراکی مانند شیره، شهد و شکلات خرما است. از ضایعات خرما در ترکیب خوراک دام و طیور، از برگ آن در ساخت انواع ظروف بافتنی، حصیر و از تنه و چوب خرما در کارخانجات نئوپان‌سازی و کاغذسازی و همین طور پوشش ساختمان‌ها و پل‌ها استفاده می‌کنند.

از جمله کسب و کارهایی که در این شهرستان قابلیت انجام دارد، پرورش قارچ است. این فعالیت در شهرستان به صورت محدودی انجام می شود. قابل ذکر است که سرمایه گذاری در این زمینه مستلزم ایجاد بازار فروش مناسب است تا بتواند با سودآوری مناسبی همراه باشد. سرمایه‌گذاری در این شهرستان در زمینه توسعه پرورش قارچ علاوه بر اشتغال‌زایی، می‌تواند بخشی از نیازهای غذایی شهرستان را تأمین کند. پرورش قارچ مزایایی مانند نیاز به سرمایه کم برای شروع، نیاز به فضای کم برای پرورش، زودبازده بودن و سازگار بودن با هر شرایط آب و هوایی دارد.

در حال حاضر تعدادی گلخانه در زمینه پرورش صیفی‌جاتی مانند گوجه فرنگی، خیار و گوجه گیلاسی در شهرستان وجود دارد و این کسب و کار در حال گسترش می باشد. سرمایه‌گذاری در این شهرستان در رابطه با گسترش تولید تمام محصولات گلخانه ای ذکر شده، مزیت اقتصادی خواهد داشت. این محصولات بازارفروش گسترده‌ای دارند و در بسیاری از صنایع تبدیلی کاربرد دارند.

همچنین طبق لیست مزیت سنجی، این شهرستان تولیدات زیادی در زمینه مرکبات مانند پرتقال، لیموشیرین و لیموترش دارد. با توجه به سازگاری این مرکبات با شرایط آب و هوایی شهرستان و تولید محصول با کیفیت، می‌توان نسبت به توسعه تولید آن ها اقدام کرد.

صنعت

مشاغل صنعتی یکی از عوامل توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. در شهرستان خمیر، تعدادی واحد صنعتی در زمینه های مختلف وجود دارد؛ اما پتانسیل های شهرستان نشان دهنده این موضوع است که همچنان برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید ظرفیت وجود دارد. در ادامه به برخی از کسب و کارهایی که قابلیت ایجاد و یا توسعه آن ها در این شهرستان وجود دارد پرداخته می شود.

شهرستان خمیر دارای معادن فراوان سنگ گچ و سیمان می باشد؛ لذا سرمایه گذاری در زمینه استخراج و فعالیت در این زمینه می تواند سودآوری قابل توجهی را به همراه داشته باشد. همچنین سرمایه گذاری در زمینه تولید مصالح ساختمانی به دلیل کیفیت بالای گچ و سیمان در این شهرستان، بازدهی خوبی خواهد داشت.

محصولات کشاورزی زیادی در این شهرستان تولید می شود؛ اما کارتن و سبد جهت حمل و نقل این محصولات در شهرستان تولید نمی شوند و از مناطق دیگر مانند استان فارس وارد می گردد؛ لذا فعالیت در حوزه تولید کارتن باعث می شود که واردات این موارد از استانهای همجوار کاهش یابد و برای جوانان این منطقه اشتغال زایی ایجاد شود.

در صورت رونق گلخانه ها که اغلب به میزان آب کمی نیاز دارند، می توان در زمینه مشاغل وابسته مانند تولید پلاستیک، تولید انواع گلدان، وسایل گرمایشی و سرمایشی سرمایه گذاری کرد و موجب اشتغال زایی شد. همچنین می توان در زمینه تولید پاکت جهت بسته بندی سیمان، سرمایه گذاری کرد؛ زیرا پاکت های مورد نیاز شهرستان، از مناطق دیگر مانند آبیک وارد می شوند.

با توجه به رونق کشاورزی در این شهرستان و نیاز به کود و سموم شیمیایی و همچنین ادوات کشاورزی، سرمایه گذاری در این زمینه از صرفه اقتصادی خوبی برخوردار خواهد بود. در حال حاضر موارد ذکر شده، از استان های دیگر وارد این شهرستان می شوند؛ لذا فعالیت در این زمینه با سودآوری مناسبی همراه خواهد بود.

تولیدی پوشاک نیز از جمله مشاغلی است که در این شهرستان قابلیت انجام دارد. در این شهرستان فقط پوشاک مدارس و لباسهای محلی تولید می شود و سایر پوشاک مورد نیاز این شهرستان از استان های اطراف مانند تهران و کشورهای دیگر نظیر چین و ترکیه وارد می شوند. طبق نظر کارشناسان، احداث واحد تولیدی پوشاک همراه با بازاریابی مناسب، می تواند سودآوری قابل توجهی را به همراه داشته باشد. با توجه به این که در مناسبت‌هایی همچون عید نوروز و شروع مدارس افراد زیادی اقدام به خرید لباس می کنند، همین امر باعث می شود که بیش از پیش این صنعت رونق پیدا کند. قابل ذکر است که بیشتر پوشاک این شهرستان از چین وارد می شود و قیمت ارزان تری دارد؛ بنابراین بحث رقابت باید در نظر گرفته شود و با بازاریابی مناسب، به سود قابل توجهی رسید.

تولید قطعات خودرو، پارچه و لوازم خانگی نیز در این شهرستان می تواند درآمدزا باشد؛ زیرا چنین فعالیتی در شهرستان انجام نمی شود و این موارد از مناطق دیگر وارد این شهرستان می شوند. فعالیت در این زمینه علاوه بر اینکه نیاز شهرستان را برطرف می کند، می تواند موجب اشتغال جوانان این منطقه شود.

از جمله کارخانه های فعال این شهرستان می توان به کارخانه سیمان، گچ، تولید مصنوعات فلزی، لنج سازی، سنگ شکن، درب و پنجره سازی، بلوک زنی و قطعات بتنی اشاره کرد.

شیلات

صید و صیادی از جمله کسب و کارهایی است که در شهرستان خمیر رایج است و مشاغل این حوزه در شهرستان رونق دارند. این فعالیت می تواند منبع درآمد برای مردم این شهرستان محسوب شود. ماهی حمور، شیر ماهی، سنگ سر، سرخو، میش ماهی و هامور از جمله ماهی هایی هستند که در این شهرستان صید می شوند. علاوه بر صیادی از دریا، پرورش میگو در این شهرستان انجام می شود و قابلیت فعالیت بیشتر در این زمینه وجود دارد. لازم به ذکر است که افزایش فعالیت در حوزه شیلات مستلزم ایجاد بازار فروش مناسب در شهرستان و در خارج از استان می باشد.

میگو از جانوران آبزی است که جزو شاخه بندپایان و رده سخت پوستان می باشد. میگوها انواع گوناگونی دارند که در آب شور و شیرین و در مناطق گرم و سرد یافت می شوند. پرورش میگو در جهان به روش سنتی دارای سابقه‌ طولانی می‌باشد که به صد سال قبل برمی‌گردد. در ایران نیز بسیاری به پرورش صنعتی میگو پرداخته و رونق اقتصادی زیادی از تولید و صادرات این موجود کوچک و مقوی، حاصل می‌گردد. میگو از خواص فراوانی برای بدن برخوردار است که حفظ سلامت پوست، مو و ناخن، جلوگیری از کم خونی، کاهی خطر افسردگی، کاهش خطر کم کاری تیروئید، جلوگیری از سرطان و تقویت استخوان ها برخی از این خواص هستند.

دامداری

دامداری به عنوان یکی از حوزه‌های بخش کشاورزی، در شهرستان خمیر انجام می شود. انجام این فعالیت سود اقتصادی مناسبی را برای شهرستان به همراه داشته است. با توجه به اینکه حوزه دامداری با یکی از مهم ترین نیازهای انسان، یعنی نیاز به منابع غذایی و همچنین منابع پروتئینی مرتبط می‌باشد؛ بنابراین همواره مورد توجه قرار گرفته است. فعالیت در این حوزه شغلی و افزایش بهره‌وری در آن، می تواند عاملی برای توسعه صنایع غذایی، تبدیلی و تکمیلی محسوب شود. این شهرستان به لحاظ وضعیت منطقه‌ای برای پرورش دام توانسته است پتانسیل های بالقوه ای را برای خود ایجاد کند و زمینه را برای اشتغال جوانان این منطقه فراهم کند.

طبق نظر کارشناسان دامداری در این شهرستان عمدتاً به صورت سنتی انجام می شود. از جمله دام های سبک پرورشی در این شهرستان می توان به گوسفند بومی و بز سانن اشاره نمود. توسعه و پرورش هر دو نوع دام ذکر شده مزیت دارد.

پرورش گوسفند در این شهرستان به دلیل سودآوری بالا و ریسک کم، طرفداران بسیاری پیدا کرده است و با اقبال عمومی مواجه شده است. از مزیت‌های اقتصادی این کسب و کار می‌توان به اشتغال‌زایی در مناطق مختلف، تولید گوشت مرغوب و پشم اشاره نمود. گوسفند در مقايسه با ساير دام ها به خوراک کمترى احتياج دارد و بيشتر غذاى دريافتى خود را صرف رشد و نمو مى‌کند. همچنین این دام مقاومت خوبی نسبت به بیماری‌ها و شرایط نامناسب رطوبتی و دمایی دارد؛ بنابراین میزان تلفات در این دام پایین است و ضرر اقتصادی کمی را از این جهت به دامدار وارد می‌کند.

بز سانن نیز یکی از نژادهای معروف بز شیری اروپا است که از جهت برتری در خصوصیات تولیدی و تولید مثلی در بیشتر نقاط جهان گسترش یافته و علاقه‌مندان بسیاری به پرورش و نگهداری آَن مشغول شده‌اند. معروفیت این بز به سبب توانایی زیاد در تولید شیر، رشد سریع، چند قلوزایی، کیفیت ترکیبات شیر، رفتار آرام در پرورش و نگهداری آن است.

علاوه بر ظرفیت بالای شهرستان در زمینه پرورش دام سبک، برای پرورش گاو بومی، گاو شیری صنعتی و پرواربندی گوساله نیز مزیت وجود دارد. گاوهای بومی به لحاظ تنوع ژنتیکی، ویژگی های خاص نژادی و مقاومت های طبیعی ایجاد شده در آن ها طی قرن ها زیست در شرایط سخت محیطی و آب و هوایی مختلف به عنوان یک منبع عظیم تولید شیر و گوشت می تواند نقش مؤثری در تأمین مواد پروتئین حیوانی و اقتصاد شهرستان ایفا نماید. همچنین پوست گاو به عنوان یک محصول با ارزش دامی در صنعت چرم‌سازی استفاده می‌شود، حتی شاخ، سم و فضولات این حیوان نیز ارزش اقتصادی داشته و به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

گاو جز قدیمی‌ترین حیواناتی بوده که توسط انسان اهلی شده است و از دیرباز در اکثر نقاط دنیا و ازجمله ایران پرورش ‌یافته است. گاوها بر اساس هدف نگه‌داری به دو دسته گاو شیری و گاو گوشتی تقسیم‌بندی می‌شوند و پرواربندی به معنی فربه کردن دام در طی یک دوره پرورشی معین با استفاده از خوراک مناسب و رعایت اصول بهداشتی است که به روش‌های سنتی و صنعتی (با کارایی و سود اقتصادی متفاوت) انجام می‌شود. برای پرواربندی صحیح باید علاوه بر تولید گوشت، کیفیت محصول نهایی نیز مدنظر قرار بگیرد. حدود نیمی از گوشت قرمز کشور توسط گاوهای پروار شده تأمین می‌شود؛ بنابراین این بخش از دامپروری و دامداری دارای ظرفیت زیادی برای توسعه و پیشرفت در این شهرستان دارد؛ زیرا افزایش تولید گوشت قرمز باعث کاهش وابستگی کشور به واردات این محصول غذایی، ایجاد اشتغال و فعال شدن نیروهای بیکار در سطح شهر و روستاها می‌شود. شیر گاو نیز در کارخانه‌های تولید لبنیات مورد استفاده قرار گرفته و سود قابل توجهی از فروش آن نصیب دامداران می‌شود.

از مزایای پرورش شتر می توان به قابلیت سازگاری با شرایط سخت محیطی مناطق خشک و نیمه خشک، تحمل گرما، کم‌آبی و استفاده از علوفه کم کیفیت و مقاومت نسبی در مقابل امراض و عوامل بیماری‌زا اشاره کرد. شتر توانایی آن را دارد که در شرایط تغذیه دستی در مقایسه با دام های پر تولید هم وزن خود مثل گاو افزایش وزن بالایی را نشان دهد و در مقایسه با گوسفند و بز مقدار ماده خشک کمتری نسبت به وزن متابولیکی خود مصرف کند. همچنین شتر در مقایسه با سایر دام‌های اهلی علوفه را با قابلیت هضم بالا و بازده بیشتری نسبت به گاو و گوسفند استفاده می‌نماید و قادر است از انواع خاص گیاهان مرتعی (خشبی و خاردار و تیغ‌دار) به میزانی استفاده نماید که سایر دام‌ها قادر به استفاده از آن نیستند و حداقل نیاز به تأسیسات، تجهیزات و امکانات پرورش و نگهداری و در نتیجه کمترین نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین را در مقایسه با سایر دام ها دارد.

صنایع غذایی

فرآوری محصولات کشاورزی و دامی، یکی از مهم ترین روش‌ها برای ایجاد اشتغال و عاملی مهم در توسعه پایدار امنیت غذایی در شهرستان خمیر محسوب می‌شود. ایجاد و توسعه صنایع غذایی در این شهرستان، علاوه بر اشتغال‌زایی و کاهش هدررفت محصولات کشاورزی در این منطقه، باعث ارتقای سطح درآمد مردم نیز خواهد شد.

گوجه فرنگی یکی از محصولاتی است که به مقدار زیادی در این شهرستان تولید می شود؛ لذا امکان احداث واحد صنعتی جهت فرآوری آن در این شهرستان وجود دارد. صنعت تولید رب گوجه فرنگی دارای کاربردهای فراوانی از قبیل چاشنی و بهبود دهنده رنگ و طعم انواع غذا و ماده اولیه سس‌ها و کنسروها است.

پودر گوجه‌فرنگي محصولي است كه زمان زیادی از توليد آن نمي‌گذرد و در همین مدت هم توانسته است جاي خود را در بازار گسترش دهد. اين پودر، به دليل داشتن وزن و حجم كمتر نسبت به ساير فراورده‌هاي گوجه‌فرنگي، باعث سهولت و صرفه‌جويي در حمل‌ونقل و بسته‌بندي شده و ماندگاري و عمر مفيد بيشتري دارد. از طرفي برخی آنتي ‌اكسيدان‌های موجود در گوجه‌فرنگي طی فرايند توليد رب از بين مي‌ روند، اما اين مواد در پودر گوجه فرنگی حفظ شده و از بين نمي‌روند. مزيت ديگر اين پودر نداشتن مواد نگهدارنده در تركيبات آن نسبت به رب است؛ چون رب گوجه فرنگی، ماندگاري كمتري دارد و براي جلوگيري از اين حالت از مواد نگهدارنده بيشتري در ترکیب آن استفاده می‌ شود. پودر گوجه فرنگی در صنایع غذایی و دارویی دارای کاربردهای متنوعی است. از جمله کاربردهای گسترده این محصول می‌توان به کاربرد آن در مواد غذایی منجمد شده و نیمه آماده، سوپ‌های آماده، اسنک‌ها (شامل پفک، چیپس و ...) اشاره نمود. به طور کلی می توان گفت از این محصول به عنوان چاشنی در تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود.

با توجه به تولید صیفی جات در این شهرستان، می توان در زمینه تولید ترشیجات و خیارشور نیز سرمایه گذاری نمود. این فعالیت در حال حاضر به صورت مشاغل خانگی در این شهرستان انجام می شود و فعالیت بیشتر در این زمینه سودآوری مناسبی را به همراه خواهد داشت.

ترشی و شور، بیشتر به‌ عنوان یک چاشنی در کنار غذا مصرف می شوند و به دلیل خاصیت اسیدی که دارند، باعث افزایش اشتها در افراد می‌شوند. این محصول یکی از فرآیندهای نگهداری طولانی‌ مدت صیفی‌ و سبزیجات است. در جوامع امروزی به دلیل افزایش مشغله افراد و شاغل بودن بسیاری از زنان، فرصت کافی برای تهیه آن در منزل و توسط خود افراد وجود ندارد و اکثر خانواده‌ها تمایل دارند ترشی و شور مورد نیاز خود را به ‌صورت آماده تهیه نمایند؛ لذا فعالیت در این زمینه مزیت خواهد داشت.

راه‌اندازی خط تولید خیارشور به دلیل نیاز به سرمایه نسبتاً کم در مقایسه با دیگر خطوط تولید و همچنین مواد اولیه تولید شده در داخل شهرستان، فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در این زمینه فراهم کرده است. از خواص خیار شور برای سلامتی می توان به بهبود وضعیت گوارش، منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان، کمک به کنترل دیابت، حفظ سلامت کبد و حفظ سلامت معده اشاره کرد.

احداث واحدی صنعتی جهت فرآوری هندوانه از دیگر پیشنهادات شغلی در این حوزه است که با توجه به مقدار هندوانه تولید شده در این شهرستان، قابلیت راه اندازی دارد. منظور از فرآوری هندوانه تولید محصولاتی همچون کنسانتره هندوانه و آبمیوه، اسانس مربا، مارمالاد و پکتین هندوانه است. البته این کسب و کار رواج چندانی در داخل کشور ندارد اما با توجه بیشتر به آن، می توان رونق خوبی در این زمینه ایجاد کرد. هندوانه دارای ارزش غذایی بالایی است و استفاده از روشی برای نگهداری طولانی مدت آن، لازم به نظر می رسد. تولید کنسانتره یکی از روش های به کار گرفته شده برای نگهداری طولانی مدت میوه ها است و بدیهی است که شرایط تهیه کنسانتره بر خصوصیات تغذیه ای محصول نهایی بسیار مؤثر است. فایده تولید کنسانتره در میوه ها این است که با حذف آب، وزن ماده غذایی کاهش یافته و بنابراین حمل و نقل آن راحت تر و با صرف هزینه کمتر صورت می گیرد. علاوه بر این، کنسانتره را به راحتی در هنگام مصرف با اضافه نمودن حلال (معمولاً آب) به حالت اول برگردانده و استفاده می کنند. کنسانتره میوه هندوانه نیز که جهت ساخت آبمیوه به کار می رود، به دلیل حجم کمتر آن، نسبت به خود آبمیوه شرایط نگهداری مناسب تری دارد.

پکتین نیز از مهم ترین مواد اولیه تولید ژل است که در بسیاری از میوه ها، سبزی ها و ریشه های نشاسته ای یافت می شود. پکتین قدرت جذب کنندگی بالایی دارد و به عنوان قوام دهنده درتهیه مربا استفاده می شود. مربای هندوانه که از لایه مابین پوست خارجی و داخل هندوانه تولید می شود، همانند مربای کدو بوده و در بسته بندی شیشه ای در واحد مورد نظر تولید و بسته بندی می گردد.

اسانس هندوانه نیز به صورت مایع و پودر تولید می شود و در برابر حرارت بالا، مقاوم است. اسانس هندوانه در طیف وسیعی از محصولات مانند نان، کیک، پفک، شیرینی، بیسکوییت، انواع نوشیدنی ها، آدامس، محصولات لبنی و ... مورد استفاده می باشد.

مارمالاد هندوانه نیز یکی دیگر از روش های نگهداری این میوه محسوب می شود. در واقع مارمالاد به مربای خمیری یا ژله‌ای شکلی گفته می‌شود که به هیچ عنوان تکه‌های میوه در آن وجود ندارد (میوه‌ها به صورت رنده یا ریز شده هستند).

صنایع تبدیلی و تکمیلی

با توجه به تولید محصولات کشاورزی و دامی در شهرستان خمیر، بررسی ها نشان می دهد که سالانه مقدار زیادی از این محصولات به ضایعات تبدیل می شوند. از سوی دیگر تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در یک بازه زمانی مشخصی رخ می دهد؛ اما مصرف آن ها در طی سال صورت می پذیرد؛ لذا توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان می تواند زمان استفاده از محصولات را افزایش دهد و از میزان ضایعات آن ها بکاهد. همچنین گسترش این صنایع موجب اشتغال‌زایی، ایجاد درآمد و جلوگیری از اتلاف و ضایع شدن محصولات خواهد شد.

احداث سردخانه در این شهرستان از جمله کسب و کارهایی است که قابلیت سرمایه گذاری دارد زیرا چنین واحدی در شهرستان فعال نیست و نزدیک ترین سردخانه به این شهرستان، در بندرعباس می باشد؛ بنابراین فعالیت در این زمینه می تواند به عنوان مزیت محسوب شود. از مهم‌ترین مزایای استفاده از سردخانه محصولات کشاورزی، جلوگیری از فساد محصول می باشد. روند انواع فسادها از قبیل فساد فیزیکی، فساد شیمیایی یا تغییر رنگ محصول، فساد ناشی از وجود میکروارگانیسم ها و غیره با نگهداری در سردخانه ها به شدت کند شده و موجب حفظ کیفیت محصول در زمان طولانی می گردد. از دیگر مزایای مهم احداث سردخانه محصولات کشاورزی، کنترل قیمت بازار است. ذخیره کردن محصولات در سردخانه، موجب می شود در ماه هایی که تقاضا برای مصرف محصولات بسیار است ولی فصل برداشت آن محصول خاص نیست، بازار با کمبود مواجه نشده و حباب قیمت ایجاد نگردد. در واقع با ساخت سردخانه محصولات کشاورزی، تعادلی در عرضه و تقاضا ایجاد می گردد و موجب خواهد شد از افزایش بی رویه قیمت که به ضرر مصرف کننده است و از کاهش بیش از حد آن که به ضرر باغداران است جلوگیری به عمل آید؛ بنابراین نقش سردخانه های محصولات کشاورزی به عنوان حد واسط بازار و کشاورزان در این بین بسیار پر رنگ و حیاتی است. همچنین احداث سردخانه، موجب می شود که کشاورزان نسبت به افزایش فعالیت های کشاورزی ترغیب شوند و زمینه برای اشتغال زایی جوانان فراهم شود.

احداث واحد بسته بندی محصولات کشاورزی در صورت رونق کشاورزی در این شهرستان، می تواند به عنوان مزیت محسوب شود و فعالیت در این زمینه سودآوری مناسبی به همراه خواهد داشت. همچنین احداث واحد بسته بندی محصولات ماهی و میگو در این شهرستان درآمدزا خواهد بود؛ چون چنین واحدی در شهرستان وجود ندارد.

یکی دیگر از کسب و کارهایی که در این شهرستان پیشنهاد می شود، واحد تولید خوراک دام است. طبق نظر کارشناسان، خوراک دام این شهرستان از استان های اطراف مانند فارس و کرمان وارد می شود؛ در نتیجه احداث چنین واحدی در شهرستان بازدهی خوبی خواهد داشت. با احداث و راه اندازی و اجرای پروژه های صنعتی در این شهرستان که در آن از ضایعات کشاورزی، خوراک دام با ارزش غذایی تولید شود، غذای مورد نیاز دام‌ها تأمین می شود و همچنین استفاده از مواد اولیه ارزان‌تر نظیر کنجاله و کاه محصولات زراعی در تولید این محصولات سبب خواهد شد که قیمت تمام شده آن پائین‌تر بوده و در نتیجه با قیمت کمتری به فروش برسد. تولید خوراک دام می تواند زمینه اشتغال خوبی را به طور مستقیم و غیر مستقیم برای افراد این شهرستان ایجاد کند.

لازم به ذکر است که در صورت توجه نکردن به بازار فروش و ظرفیت شهرستان، مشاغلی که در این حوزه ذکر شدند، با مسئله اشباع رو به رو خواهند شد؛ بنابراین در نظر گرفتن نیاز و ظرفیت شهرستان و همچنین بازارفروش در شهرستان های اطراف در زمینه راه اندازی این مشاغل امری مهم و ضروری است.

صنایع دستی

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. در ادامه به برخی از صنایع دستی این شهرستان پرداخته می شود.

یکی از مهم ترین صنایع دستی این شهرستان، گلابتون دوزی می باشد. این هنر در نقاط مختلف ايران به زردوزی، کم دوزی، گلدوزی و کمان دوزی شهرت دارد. گلابتون دوزی نوعی رودوزی لباس است که بر روی آن با استفاده از نخ گلابتون، طرح ها و نقش های زیبای سنتی می دوزند و برای تزیینات دمپای شلوارهای زنانه، سر آستين، پيش سينه، دور يقه، لبه پرده، ديوارکوب، پشتی، کوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده می کنند. توسعه این حرفه در شهرستان می تواند از جمله مشاغل پیشنهادی این حوزه محسوب شود.

دوزندگی لباس های محلی نیز از جمله صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود و فعالیت بیشتر در این زمینه ضمن ایجاد اشتغال زایی، سودآوری مناسبی را به همراه خواهد داشت. موضوع حائز اهمیت در لباس زنان این شهرستان نوع پارچه و رنگ آن است که جنس پارچه هایی که برای پیراهن‌های زنانه انتخاب می‌شود به علت گرمای هوا معمولاً سبک و نازک است تا جریان هوا را به راحتی از میان آن عبور دهد. همچنین در انتخاب رنگ لباس، عمدتاً از رنگ های آبی، بنفش، صورتی و سبز استفاده می شود. پیراهن بلوچی، پیراهن کندوره، روسری محلی، چادر بندری، شلواربندری و نقاب از جمله لباس های محلی این شهرستان می باشند.

خوس دوزی نیز از جمله صنایع دستی این شهرستان است و در صورت تأمین بازارفروش، توسعه آن درآمدزا خواهد بود. اين هنر به کمک نوارهای نقره ای باريک و بر روی پارچه توری ريز بافت تجلی يافته و گاه ستاره هايی فلزی بر روی پارچه می نشانند و از آن برای تزئين مقنعه و چادر استفاده می شود. پارچه مصرفی معمولاً به رنگ های سياه، سفيد، سبز و زرشکی است که هر دو روی پارچه شکل يکسان دارند.

حصیربافی از دیگر صنایع دستی است که در این شهرستان انجام می شود. حصیر با استفاده از برگ خرما تولید می شود و با استفاده از آن لوازم دیگری مانند سبد، گلدان و وسایل تزئینی دیگر نیز تهیه می شود. با توجه به تجربه مردم شهرستان در انجام این هنر و همچنین وجود مواد اولیه لازم در شهرستان، فعالیت گسترده تر در این زمینه در صورت بازاریابی صحیح، قابلیت داشته و جزو پیشنهادات شغلی این حوزه می‌باشد.

همچنین حرفه هایی نظیر ساخت جعبه های کادویی چوبی و عروسک سازی نیز از جمله صنایع دستی این شهرستان می باشند که دارای مزیت یکسانی هستند و در لیست مزیت سنجی در اولویت های پایین تر قرار می گیرند.

طیور

پرورش طیور یکی از مشاغل سخت و پرکاری است که با سودآوری قابل توجهی همراه است. در ادامه به برخی از طیوری که در این شهرستان پرورش داده می شوند و همچنین قابلیت توسعه دارند، پرداخته می شود.

مرغ از جمله طیوری است که در این شهرستان پرورش می‌یابد. طبق نظر کارشناسان حوزه مشاغل شهرستان، مرغداری‌های موجود در شهرستان اکثراً به پرورش مرغ گوشتی می‌پردازند؛ اما پتانسیل‌های شهرستان نشان‌دهنده این است که می‌توان در زمینه افزایش پرورش هر دو نوع (مرغ گوشتی و تخم گذار) فعالیت کرد. البته طبق بررسی‌های انجام شده، پرورش مرغ تخم‌گذار مزیت کمتری نسبت به مرغ گوشتی دارد و در اولویت پایین تر قرار می‌گیرد.

گوشت مرغ به سبب مزیت‌های فراوانی که دارد، به عنوان منابع تأمین پروتئین می تواند مطرح شود و نیاز عمومی شهرستان را در این زمینه مرتفع نماید. ارزش غذایی بالای گوشت طیور، کم بودن افت پس از کشتار، سالم و بهداشتی بودن گوشت طیور، قابلیت هضم و جذب بالا، سرعت رشد سریع، صرفه جویی در جایگاه و زمین و دوره بازگشت سرمایه سریع از فواید پرورش مرغ گوشتی است.

پرورش مرغ تخمگذار در این شهرستان علاوه بر اینکه به تأمین منابع غذایی طبیعی و رونق تولید کمک می کند، می‌تواند نقش به‌سزایی در امر اشتغالزایی، بهبود وضع اقتصادی و خودکفایی در تولید تخم مرغ ایفا ‌کند. در صورتی که شخصی تمایل داشته باشد کسب و کار پرورش مرغ تخم گذار بومی را در سطح محدود راه اندازی کند، نیاز به تکنولوژی پرهزینه ندارد و با بهره گیری از امکانات کم و موجود در روستا یا محل زندگی خود می تواند شرایط اجرای طرح را فراهم کند. پرورش مرغ تخم‌گذار حتی به صورت صنعتی و با تمام تجهیزات مدرن می‌تواند در صورت بازاریابی صحیح و مناسب، سالیانه حدود 30 تا 40 درصد سودآوری داشته باشد که رقم مناسبی است. همچنین بازاریابی صحیح با حاشیه سود بالا از امور مهم در مورد این کسب و کار است که با تبلیغات مناسب مخصوصاً در فضای مجازی امکان پذیر است.

خدمات

تنوع در حوزه مشاغل خدماتی بسیار زیاد است و حرفه های زیادی را در برمی گیرد که میزان سودآوری حرفه ها با توجه به نیاز و ظرفیت منطقه با یکدیگر تفاوت هایی دارد. برای مثال گردشگری از فعالیت هایی است که با سودآوری بسیاری همراه است و در شهرستان خمیر نیز ظرفیت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری وجود دارد.

از جمله آثار باستانی و جاذبه های طبیعی این شهرستان می توان به برج قلعه خمیر، پل لاتیدان، کاروانسرای کهورستان، کاروانسرای برکه سلطان، کاروانسرای برکه نو، دیوار سدار، جنگل‌های حرا و تالاب بین المللی خور خوران، آب درمانی بندر خمیر، چشمه آب گرم لشتغان، مسجد جامع، چشمه چاه احمد و کوه گوری اشاره کرد. طبق نظر کارشناسان حوزه اشتغال شهرستان، بندر خمیر دارای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی زیادی است و مورد استقبال قرار گرفته است؛ لذا می توان در زمینه احداث اقامتگاه بومی و رستوران بومی سرمایه گذاری نمود.

اقامتگاه بوم‌گردی فرصت مناسبی است تا مسافران ضمن گردشگری در هر منطقه و بازدید از جاذبه های توریستی، حس ایرانی زیستن به سبک سنتی را تجربه کنند. همچنین طبخ غذاهای محلی در برخی اقامتگاه ها، مصداق دیگری از مهمان نوازی ایرانی است. با توجه به اینکه علاقه مردم به سمت بازدید و اقامت در این مناطق بیشتر شده‌ است؛ بنابراین گسترش اقامتگاه بوم‌گردی در این شهرستان‌ توجیه اقتصادی مناسبی را به دنبال خواهد داشت.

رستوران‌های بومی، مکان‌هایی با فضای سنتی و متناسب با آداب ‌و ‌رسوم هر منطقه است که در آن‌ها بیشتر به ‌جای استفاده از میز و صندلی‌های مدرن از تخت یا سایر وسایل سنتی استفاده و علاوه بر سرو غذاهای محلی، ترشیجات خانگی و نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه نیز عرضه می‌شود. رستوران‌ بومی جزء مهم‌ترین نمادهای فرهنگی محسوب می‌شود و می تواند در خانه های قدیمی موجود در هر منطقه اجرا شود. بسیاری از گردشگران و توریست های غذایی برای امتحان کردن غذاهای مختلف به سفر می روند و این مسئله برای مناطق مختلف قابل استفاده و بهره برداری است؛ بنابراین ایجاد رستوران بومی نیز از کسب و کارهای زود بازده است؛ زیرا هم تمایل مردم به سمت سرو غذاهای محلی بیشتر شده و هم معاملات این کسب و کار به صورت نقدی انجام می‌شود.

همچنین احداث سینما و شهربازی در این شهرستان می تواند از جمله مشاغل پیشنهادی این حوزه محسوب شود. احداث این موارد در صورت استقبال مردم با درآمدزایی مناسبی همراه خواهند بود. جذب گردشگر برای شهرستان، ایجاد درآمد بسیار خوب برای سرمایه‌گذاران، ایجاد فرصت شغلی برای جوانان و ایجاد محیطی شاد و پرانرژی برای کودکان و بزرگسالان از جمله مزایای تأسیس شهربازی هستند.

با توجه به اینکه در شهرستان خمیر، صید ماهی و میگو در سطح گسترده ای انجام می شود؛ طبق لیست مزیت سنجی، سرمایه گذاری در زمینه فروش لوازم صیادی می تواند سودآوری مناسبی را به دنبال داشته باشد.

زراعت

بخش زراعت در حوزه کشاورزی، در روند رشد و توسعه اقتصادی شهرستان خمیر نقش های متعددی بر عهده دارد. در شهرستان خمیر تنها کشت پیاز صورت می گیرد و بر اساس نظر کارشناسان اشتغال این شهرستان مزیتی برای کاشت سایر محصولات زراعی ذکر نشده است.

پیاز از جمله محصولات زراعی است که در این شهرستان تولید می‌شود و همچنان قابلیت افزایش سطح زیر کشت آن در این شهرستان وجود دارد. از جمله ارقام پیاز کشت شده در این شهرستان می توان به سانسید و تاکی مپریماور اشاره نمود. کشت و جمع‌آوری بذر پیاز کار دشواری نیست. پیاز گیاهی دوساله است، به این معنی که هر دو سال یک بار بذر می‌دهد. با کشت و نگهداری از پیاز در سال اول، می‌توان در سال دوم از پیاز، بذرهای سالم گرفت.

مشاغلمزیت
کاشت گوجه فرنگی 1
کاشت صیفی‌جاتی نظیر (خیار، بادمجان و فلفل دلمه ای) 2
سرمایه گذاری در زمینه استخراج مواد معدنی 3
تولید مصالح ساختمانی 4
صیادی 5
پرورش گوسفند بومی 6
پرورش بز سانن 7
کاشت هندوانه 8
احداث باغ خرما 9
تولید رب گوجه‌فرنگی 10
تولید پودر گوجه‌فرنگی11
پرورش قارچ 12
احداث گلخانه صیفی‌جاتی نظیر گوجه‌فرنگی، خیار و گوجه گیلاسی 13
احداث باغ مرکباتی نظیر (پرتقال، لیموترش و لیموشیرین) 14
احداث سردخانه 15
احداث واحد بسته بندی محصولات کشاورزی 16
احداث واحد بسته بندی ماهی و میگو 17
احداث واحد تولید خوراک دام 18
تولید کارتن و سبد19
تولید تجهیزات گلخانه ای 20
تولید پاکت بسته بندی سیمان 21
پرورش میگو 22
پرورش گاو بومی 23
پرورش گاو شیری صنعتی24
پرواربندی گوساله 25
تولید ترشیجات 26
تولید خیارشور 27
فرآوری هندوانه و تولید محصولاتی نظیر (کنسانتره هندوانه و آبمیوه، اسانس مربا، مارمالاد و پکتین هندوانه) 28
تولید کود و سموم شیمیایی 29
تولید ادوات کشاورزی 30
تولیدی پوشاک 31
تولید قطعات خودرو 32
گلابتون دوزی 33
دوزندگی لباس های محلی 34
خوس‌دوزی 35
پرورش مرغ گوشتی 36
پرورش شتر 37
پرورش مرغ تخم‌گذار 38
احداث اقامتگاه بومگردی39
احداث رستوران بومی 40
احداث سینما 41
احداث شهربازی42
راه اندازی فروشگاه لوازم صیادی 43
کشت پیاز 44