نظرآباد

آشنایی با شهرستان

شهرستان نظرآباد یکی از شهرستان‌های استان البرز است که از شمال شرق و شرق به شهرستان ساوجبلاغ، از جنوب به شهرستان اشتهارد و از غرب و شمال غرب به استان قزوین محدود می‌شود. جمعیت این شهرستان مطابق با آخرین سرشماری در سال 1395، برابر با 152 هزار و 437 نفر برآورد شده است. این شهرستان دارای آب و هوای نیمه گرم و خشک می‌باشد . شکل زیر موقعیت شهرستان نظرآباد را نشان می دهد.

تحلیل شهرستان

مزيت‌سنجي و اولويت‌بندي كسب‌ وكارهاي موجود در هر شهرستان بر مبناي يک روش تحقيق انجام مي‌شود. در اين روش تحقيق، يک شناسنامه براي هر شهرستان و يک شناسنامه براي هر كسب ‌وكار تدوين مي‌شود. اين شناسنامه‌ها به عنوان ورودي به نرم‌افزار داده‌ شده و خروجي نرم‌افزار هم‌پوشاني اين دو شناسنامه و تعيين مشاغل مزيت‌دار شهرستان است. اين اولويت‌بندي‌ها توسط كارشناسان و افراد خبره هر شهرستان بازبيني و اصلاح مي‌شوند. يكي از منابع تحليل همين ليست مزيت‌سنجي اصلاح ‌شده ‌است. يكي ديگر از منابع تحليل، مصاحبه با كارشناسان و متخصصين حوزه اشتغال هر شهرستان است. در هر شهرستان با حداقل 3 نفر از اين افراد مصاحبه انجام مي‌شود. اين مصاحبه‌ها پياده‌سازي و ارزيابي مي‌گردد. در صورت وجود تناقض و ابهام بين اين 3 مصاحبه و ليست مزيت‌سنجي، مصاحبه‌هاي تكميلي و حتي مصاحبه بيشتر هم صورت مي‌گيرد تا تيم تحليل به نتيجه نهايي مطلوب دست ‌يابد. بنابراين خروجي هر شهرستان از تجميع مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي حاصل مي‌شود. در ادامه تحليل شهرستان نظرآباد ارائه ‌شده ‌است.

تعیین کسب‌وکارهای مزیت‌دار شهرستان

همان‌طوري‌كه در قسمت قبل اشاره‌ شد مبناي تحليل، مصاحبه‌ها و ليست مزيت‌سنجي است. از بررسي اين دو منبع رسته‌هاي رايج و اولويت‌دار شهرستان تعيين شده‌ است. مبناي اين اولويت‌بندي، فراواني و ميزان اشاره افراد كارشناس به كسب ‌وكارهاي رايج در هر شهرستان و اولويتي كه اين مشاغل در ليست مزيت‌سنجي دارند، است. در هر رسته كسب ‌وكارهاي رايج به ترتيب اولويت مشخص شده ‌است. در تحليل به مشاغل موجود، مشاغل قابل توسعه و مشاغلي كه هنوز در شهرستان راه‌اندازي نشده و پتانسيل ايجاد آن‌ها در شهرستان وجود دارد، اشاره شده ‌است. مزيت‌هاي شغلي به ترتيب اولويت در ادامه آورده شده ‌است.

زراعت

بخش زراعت در حوزه کشاورزی، در روند رشد و توسعه اقتصادی شهرستان نظرآباد نقش های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان تأمین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تأمین نهاده‌هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین آلات کشاورزی را نام برد. این شهرستان با داشتن منابع آبی مناسب و همچنین خاک حاصلخیز می‌تواند منطقه ای مناسب جهت توسعه زراعت و افزایش سرمایه گذاری در این زمینه باشد. در ادامه به برخی از محصولات زراعی این شهرستان پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است که تمامی موارد پیشنهاد داده شده به شرط وجود زمین کافی، قابلیت سرمایه گذاری را دارند.

تولیدات زراعی شهرستان نظرآباد در مجموع توان بالاتری از تولیدات باغی دارد. عمده ترین محصول باغی این شهرستان گندم و جو است که گندم تولید شده در این شهرستان جزو با کیفیت ترین گندم های تولید شده در سطح کشور است و معمولاً به صورت تضمینی توسط دولت یا کارخانه های تولید آرد خریداری می شوند و همچنان مزیت افزایش تولید برای آنها وجود دارد. گندم در بازه زمانی حدوداً هشت ماهه به ثمر نشسته و به مرحله سوددهی می‌رسد. کود شیمیایی و بذر نیز به شکل یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار می گیرد بنابراین گسترش تولید گندم از طریق افزایش سطح زیر کشت، ارزش افزوده زیادی را به دنبال دارد. محصول جو بعد از گندم بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. اراضی وسیعی که به دلیل شوری و عمق کم خاک و شور بودن آب زراعی، کم بازده می‌باشند، می‌تواند برای تولید جو مناسب باشند. جو از دیرباز در تغذیه دام جایگاه ویژه داشته و به صورت دانه و علوفه سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ذرت دانه ای و علوفه ای از جمله محصولات زراعی هستند که به صورت عمده در این شهرستان تولید می شوند. این محصولات علاوه بر تامین نیاز شهرستان و استان، نیاز استان های تهران و قزوین را نیز رفع می کنند و مزیت افزایش تولید دارند. کاشت ذرت در خاک هایی که دارای عمق کافی، نرم و قابل نفوذ باشند امکان پذیر است. همچنین لازم است تهویه در خاک به خوبی انجام شود، خاک از نظر آهک و هوموس غنی باشد و همچنین حرارت کافی داشته باشد. زمین های خیلی سبک و خیلی سنگین برای کاشت ذرت مناسب نیستند. ذرت بر خلاف گندم و جو احتیاج به گرما و حرارت زیاد خورشید دارد. مناطقی که تابستان گرم و تابش نور خورشید کافی و پاییز خشک دارند، بهترین عملکرد را از نقطه نظر تولید دانه دارند.

در زمینه زراعت، کشت و پرورش گیاه اقتصادی و ارزشمند کلزا و کنجد نیز مدنظر قرار گرفته است. طبق بررسی‌های انجام شده، کشت کلزا و کنجد در چند سال اخیر در شهرستان انجام شده است و سال به سال به سطح زیرکشت این محصولات افزوده می‌شود. کشت کلزا باعث از بین رفتن چرخه زندگی آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز گردیده و با کاهش جمعیت آنها موجب صرفه جویی در مصرف سموم و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی می‌گردد. با توجه به آن که زمان کشت کلزا در فصل پاییز است، نیاز گیاه به آب کم بوده و با استفاده از نزولات جوی می‌توان به کشت آن اقدام نمود. کلزا با تولید مقادیر قابل توجهی علوفه می‌تواند در تغذیه دام‌های منطقه نقش موثری داشته باشد. همچنین برگردان بقایای کلزا به خاک باعث افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود ساختمان خاک خواهد شد. کشت کلزا به عنوان یک دانه روغنی بسیار مهم در تولید محصولات حوزه صنایع غذایی و یا تولید انواع نهاده‌های خوراکی دام و طیور در بسیاری مناطق متداول است.

کاشت کنجد به دلیل سازگاری محیطی، بازدهی بالا، باروری خاک، نیاز به سرمایه اولیه کم و بازاریابی آسان گزینه شغلی مناسبی است. کنجد از آن دسته گیاهانی محسوب می‌شود که با هر بار کشت و پرورش، محصول و بار قابل توجهی را به ارمغان می‌آورد. یکی دیگر از مزایای کاشت کنجد، صرفه جویی در منابع آب است. این گیاه قادر است تا با جذب رطوبت باقیمانده در خاک رشد کند. همین امر موجب سازگاری این گیاه با آب و هوای گرم می‌شود. ریشه‌های کنجد در بهبود ساختمان خاک و افزایش نفوذپذیری آن نقش موثری داشته و به عنوان یکی از گیاهان مناسب برای تناوب‌های زراعی در نظر گرفته می‌شود. همچنین در بعضی از مناطق این گیاه به عنوان کود سبز کاشته می‌شود.

مطابق با نظر کارشناسان، کشت گلرنگ و آفتابگردان روغنی نیز در این شهرستان دارای مزیت است. گیاه زراعی گلرنگ امروزه در اغلب مناطق کاشته می‌شود و از نظر مصارف روغن و ماده رنگی گل‌های آن مورد توجه قرار گرفته است. تکثیر گلرنگ از طریق کاشت دانه آن صورت می گیرد. گلرنگ، گیاهی است که به طور عمده در آب و هوای گرم و خشک رشد می‌کند و می‌توان در صنعت داروسازی از آن استفاده کرد. همچنین این گیاه در آینده محصول جایگزین زعفران محسوب خواهد شد و نسبت به سایر روغن‌های مایع ضرر کمتری دارد.

گل آفتابگردان گیاهی یک ساله است که پرورش آن در هر شرایطی ممکن است و فرآورده‌های حاصل از آن دارای مزیت اقتصادی فراوان هستند. این گیاه، یکی از نباتات روغنی مهم جهان است که از نظر تولید روغن، بعد از سویا در مقام دوم قرار دارد و بیش از 14 درصد کل روغن نباتی را تولید می‌کند. از این رو توسعه کشت و پرورش آن نیز سودآوری قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

طبق بررسی های صورت گرفته، کشت زعفران به صورت آزمایشی در این شهرستان انجام شده و موفقیت آمیز بوده است؛ در نتیجه پتانسیل کشت این محصول در شهرستان وجود دارد. مقاومت زعفران در برابر سرما زیاد بوده و به آب کمی نیاز دارد. زعفران به علت داشتن رنگ زیبا، عطر و طعم بسیار مطبوع در صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد. دمنوش زعفران آرام بخش بوده و استرس و نگرانی را برطرف می‌کند. کسب و کار کشت زعفران به علت خاصیت ضد سرطانی این گیاه اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. مصرف زعفران در شهرستان بالا است و نه تنها می تواند نیاز منطقه زیرکشت را تامین کند بلکه درسراسر ایران نیز مشتری دارد.

در این شهرستان گیاهان دارویی به صورت خودرو به میزان زیادی مشاهده می‌شوند. با توجه به اینکه از گیاهان دارویی خشک و فرآوری شده در شهرستان استفاده زیادی می شود کشت گیاهان دارویی نظیر آویشن، گل گاوزبان، رازیانه و زیره سبز جهت افزایش نرخ سوددهی را به لحاظ کمی و کیفی مزیت دارد. رازیانه بومی جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا ( بخش مدیترانه‌ای) است. مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است و خواصی همچون جوان کننده پوست، ضد بلغم و ... دارد.

آویشن یک گیاه دارویی همیشه سبز است که دارای گل های سفید، صورتی و بنفش می باشد. این گیاه به سرعت در مناطق آفتابی که خاک آن به خوبی زهکشی شده باشد رشد می کند و یک منبع عالی از فیبر، کلسیم، آهن، منگنز و ویتامین های 6B، A و C است.

گل گاوزبان یک گیاه علفی به طول 70 – 40 سانتی‌متر است. منشأ اولیه این گیاه دمشق بوده است. این گیاه در مزارع و گاهی زمین‌های بایر می‌روید. از تجزیه شیمیایی گیاه گل گاوزبان مهم‌ترین ماده‌ای که به دست می‌آید نیترات دوپتاس می‌باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است. گل گاو زبان گیاهی طبی است که تقریباً تمامی اجزای آن، اعم از گل ها، برگ ها و دانه های آن به عنوان دارو استفاده می شوند. همچنین دانه های این گیاه را برای تهیه روغن مورد استفاده قرار می دهند. این گیاه دارای طبیعت گرم است و همچنین نشاط‌آور، مقوی و آرام‌بخش می باشد.

زیره سبز گیاهی یک ساله و علفی است و ارتفاع آن تا 60 سانتیمتر می رسد و در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ظاهر می‌شود. این گیاه بومی مدیترانه‌ بوده و در طول رویش به حرارت و نور کافی نیاز دارد و مقدار اسانس آن در مناطق گرم با نور فراوان بیشتر از مناطق دیگر است. در مرحله گلدهی و تشکیل میوه به رطوبت کمتری نیاز دارد. این گیاه نسبت به کم آبی مقاوم بوده و می‌توان آن را به صورت دیم کشت نمود.

از جمله گیاهان علوغه ای کشت شده در شهرستان می توان به شبدر و یونجه اشاره کرد که این محصولات به دلیل استفاده گسترده در دامداری مزیت کشت دارند. البته لازم به ذکر است که این گیاهان آب زیادی مصرف می کنند؛ بنابراین بهتر است به منظور صرفه جویی در مصرف آب، از روش های آبیاری نوین استفاده شود. شبدر جزء خانواده تریفولیم و مهم‌ترین گیاهان علوفه‌ای خانواده لگومین در نواحی معتدل و مرطوب می باشد. شبدر گیاهی سه برگچه‌ای است و دارای ۳۰۰ گونه می باشد. این گیاه از نظر علوفه‌ای و چراگاهی دارای ارزش فراوانی می باشد و در تأمین غذای دام‌ها نقش مهمی دارد. طبع شبدر گرم و خشک است. در میان گیاهان علوفه‌ای، یونجه به خاطر ارزش غذایی بالا و عملکرد خوب از اهمیت اقتصادی خاصی برخوردار است. همچنین به علت وجود باکتری‌های ریزوبیوم در ریشه های خود قادر به تثبیت نیتروژن هوا بوده که این نیتروژن برای کشت بعدی قابل استفاده است و می‌توان حداقل تا سه سال محصول برداشت نمود. گیاه یونجه را به دلیل دارا بودن انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها سلطان گیاهان می‌نامند. یونجه گیاهی است که در افکار عمومی تنها به عنوان علوفه دام کاربرد دارد، در حالی‌ که می‌توان استفاده‌های فراوانی از این گیاه پرفایده داشت.

در شهرستان نظرآباد تاکنون کشت حبوبات انجام نشده است، اما با توجه به اینکه زمین های منطقه برای محصولات زراعی کشش و قابلیت دارند، کشت حبوبات دارای مزیت خواهد بود. این محصولات فیبر بالایی دارند و در چند سال اخیر نیز به میزان بیشتری در غذاها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همچنین می‌توان این محصولات را در تناوب با گندم و جو قرار داد و بخشی از نیتروژن مورد نیاز خاک را تامین کرد و از کاه تولید شده نیز برای خوراک دام و طیور بهره برد. لذا با توجه به نکات ذکر شده کشت و زراعت این محصولات برای شهرستان مزیت دو چندان دارد.

صنایع غذایی

راه‌اندازی کسب و کار فرآوری انواع محصولات کشاورزی مهمترین روش برای ایجاد اشتغال و عاملی مهم در توسعه پایدار امنیت غذایی محسوب می‌شود که کاهش هدررفت محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده از منابع را تا حد امکان ممکن می‌کند.

طبق گفتار کارشناسان، سه کارخانه تولید آرد به نام های مانا، زر و تک در شهرستان دایر هستند و معمولاً آردهای تولید شده برای استفاده به سایر شهرستان‌ها نیز ارسال می‌شوند. از جمله فعالیت‌هایی که در این شهرستان می‌توان انجام داد و ضمن ایجاد اشتغال زایی جوانان، به سوددهی مناسبی رسید، تولید شیرینی، رشته آش، کیک، کلوچه و بیسکویت، نان صنعتی و نان فانتزی است. البته تولید شیرینی و رشته آش به دلیل بازار مصرف بیشتر، مزیت بالاتری نسبت به سایر موارد ذکر شده دارند. شیرینی از دیرباز مورد توجه افراد با ذائقه‌های مختلف بوده و در تمامی مراسم‌ها و جشن‌ها نیز کاربرد دارد. پخت شیرینی در ابعاد وسیع و کارگاهی و حتی در محیطی کوچک (در خانه) امکان‌پذیر است. شیرینی محصولی است که در انواع متفاوت و با طعم‌های متنوعی تهیه می‌شود. به علاوه این که با تغییر در مواد تشکیل دهنده آن می‌توان برای افراد رژیمی هم شیرینی تهیه کرده و این افراد را نیز به بازار هدف خود اضافه کرد. این کسب و کار را می‌توان با تجهیزات کم و سرمایه پایینی شروع کرد و در زمان کوتاه با فروش محصول به سود بالایی رسید. پخت شیرینی یکی از مشاغل زود بازده است و یک فرصت شغلی مناسب مخصوصاً برای زنان خانه‌دار محسوب می‌شود. گروه ديگري از فرآورده‌هاي خميري حاصل از آرد گندم انواع رشته‌ها هستند. رشته فرآورده‌اي است كه از مخلوط كردن آرد گندم، آب و نمك پس از طي مرحله عمل آوردن به وسيله ماشين‏هاي مخصوص تهيه و پس از خشك كردن به بازار عرضه مي‌شود. رشته آش رشته‌اي است كه داراي رنگ سفيد متمايل به شيري مي باشد و از آرد ستاره که 21 درصد از سبوس خود را از دست داده است، تهيه مي‌شود. کیک، کلوچه، بیسکویت و امثال آن جزء محصولات خوراکی هستند که مزیت‌های خاصی دارند و می‌توانیم از این مزیت‌ها برای صادرات این محصولات استفاده کنیم. برای مثال ماشین آلاتی که برای تولید استفاده می‌شوند، ماشین آلات اتومات و مجهزی هستند که وزارت بهداشت نیز آن‌ها را تایید می‌کند. یکی دیگر از مزیت‌های این کالاها این است که در تمام دنیا مصرف می‌شوند یعنی این که اکثر دنیا این محصولات را می‌پسندند و از آن استفاده می‌کنند. در تولید نان به روش صنعتی، نان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، ماشین‌آلات مدرن، به صورت مکانیزه (تمام اتوماتیک) و بدون دخالت دست و در مقیاس بالا تولید می گردد. از مزایای تولید صنعتی نان، ارتقاء کیفیت نان، ارزش غذایی بیشتر، ضایعات کمتر، تنوع محصول و استفاده بهینه از انرژی است. امروزه شغل نانوایی یکی از مشاغل پایه‌ای و پر رونق است که در طول سال همیشه درآمدزا می‌باشد. نان محصولی است که با توجه به سلیقه یا نوع غذای مصرفی خانواده ها، همواره بر سر سفره‌ها قرار دارد. نان‌ها فقط به صورت نان‌های ساده و معمول مانند لواش، سنگک و... نیستند بلکه نان‌های فانتزی نیز تولید می‌شوند که مشتریان خاص خود را دارند. امروزه راه‌اندازی کسب و کار تولید نان فانتزی بازاری رو به رشد دارد. این کسب و کار با تولید نان‌هایی با اندازه و طعم‌های متفاوت با استقبال مردم مواجه شده ‌است.

پسته نیز در این شهرستان به مقدار زیادی تولید می شود؛ اما متأسفانه واحد فرآوری آن در شهرستان وجود ندارد. با توجه به بازار فروش مناسبی که برای این محصولات در داخل استان و استان‌های همجوار وجود دارد، فرآوری این محصول دارای مزیت اقتصادی است. ایجاد واحدهای پسته پاک کنی، شور کردن پسته، تهیه پودر پسته، تولید خلال پسته و بسته بندی آن از جمله مشاغل پیشنهادی در زمینه فرآوری پسته است. کره پسته، حلوای پسته و روغن پسته نیز از فرآورده های حاصل از پسته بوده که در بین مردم رایج نشده است ولی با تبلیغات صحیح می توان بازار فروش خوبی را برای این محصولات پیش‌بینی کرد. شایان ذکر است که کره پسته محصولی خمیری شکل است که از مغز برشته و آسیاب شده همراه با شکر یا شیرین کننده های طبیعی مثل عسل و شهد خرما به دست می آید. کره پسته می تواند به عنوان کرم بین دو بیسکویت و ویفر، مغز کیک و کلوچه، تزئین بستنی و… بکار رود. حلوای پسته نیز فرآورده‌ای جامد با ظاهری یکنواخت است که از مخلوط کردن شربت قند، مغز پسته آسیاب شده و سایر افزودنی های مجاز و با ترکیبات مشخص به دست می‌آید. همچنین روغن پسته نیز از طریق فشار مکانیکی از مغز این محصول تولید می‌شود.

یکی از بخش‌های مهم در حوزه صنایع غذایی تولید انواع لبنیات می‌باشد که در شهرستان به صورت صنعتی و در کارخانه های آمل کاله، پاژند، ایرانیان، آنا و شرکاء انجام می‌گیرد. با توجه به رونق دامداری در این شهرستان و تولید حجم بالایی از شیر، می‌توان این کسب و کار را به صورت نیمه صنعتی و حتی صنعتی گسترش داد. شیر و فرآورده‌هاي آن از مهمترین اجزاي تشکیل دهنده جیره غذایی انسان هستند که از لحاظ ارزش غذایی غنی از کلسیم، فسفر، ویتامین‌هاي مورد نیاز و پروتئین می‌باشند و همیشه استقبال بسیار خوبی از این نوع محصولات می شود. البته باید توجه داشت برای موفقیت در زمینه تولید لبنیات باید به بالا بردن توانایی رقابت با نشان‌های تجاری معروف نیز تمرکز کرد تا بتوان سود مناسبی بدست آورد.

در اولویت های پایین تر، تولید قره قوروت و بستنی نیز با توجه به بازار مصرف خوب، برای شهرستان مزیت خواهند داشت. بستني يك فرآورده شيري خوشمزه، مطبوع و خوشايند ذائقه است كه در تمام فصول سال مخصوصا بهار و تابستان مصرف كنند گان فراوان دارد. اگر بستني به نحوه بهداشتي و با رعايت اصول استاندارد تهيه و بسته بندي شود و به دست مصرف كننده برسد، علاوه بر ايفاي نقش يك فرآيند تفنني، منبع سرشاري از مواد انرژي زا جهت سوخت و ساز بدن خواهد بود. بستني در انواع مختلف به قشر خاصي از جامعه محدود نبوده و كليه افراد بخصوص جوانان مصرف كنندگان عمده آن محسوب مي شوند. قره‌قروت یا قارا (سیاه کشک) یکی از انواع لبنیات به رنگ سیاه یا قهوه‌ای و بعضاً سفید یا زرد است که مزه‌ای عمدتاً ترش دارد. این فرآورده لبنی از دوغ یا ماست به دست می‌آید.

مقدار تولید گوجه فرنگی و صیفی جات در این شهرستان به دلیل زراعت سالانه و عملکرد مطلوب آن بسیار زیاد است و معمولاً به صورت خانگی از آن رب گوجه فرنگی تولید می‌کنند. در این راستا ایجاد واحدی برای تولید رب و پودر گوجه فرنگی و همچنین در اولویت های پایین تر تولید ترشی و شور بسیار مزیت دارد و با ایجاد بازار فروش مناسب در خارج از شهرستان می‌توان به سوددهی خوبی رسید و باعث کاهش درصد بیکاری در این شهرستان شد. صنعت تولید رب گوجه فرنگی دارای کاربردهای فروانی نظیر تولید چاشنی و بهبود دهنده رنگ و طعم انواع غذا، ماده اولیه سس‌ها و کنسروها است و با توجه به این که کاشت گوجه فرنگی در این شهرستان به وفور انجام می‌شود، تولید رب از مزیت‌های قابل سرمایه‌گذاری در این شهرستان است. پودر گوجه فرنگی محصولی نوین و جدید از میوه گوجه فرنگی است. پودر گوجه‌فرنگي محصولي است كه زمان زیادی از توليد نمي‌گذرد و در همین مدت هم توانسته جاي خود را در بازار مصرف باز كند. اين پودر به دليل داشتن وزن و حجم كمتر، باعث سهولت و صرفه‌جويي در حمل‌ و نقل و بسته‌بندي شده و ماندگاري و عمر مفيد بيشتري دارد. مزيت ديگر اين پودر نداشتن مواد نگهدارنده در تركيبات آن است. پودر گوجه فرنگی در صنایع غذایی و دارویی نیز دارای کاربردهای متنوعی است. از جمله کاربردهای گسترده این محصول می‌توان به کاربرد آن در مواد غذایی منجمد شده و نیمه آماده، سوپ‌های آماده و اسنک‌ها (شامل پفک، چیپس و...) اشاره نمود. به طور کلی می‌توان گفت از این محصول به عنوان چاشنی در تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود. ترشی و شور، بیشتر به ‌عنوان یک چاشنی در کنار غذا مصرف می شوند و به دلیل خاصیت اسیدی که دارند، باعث افزایش اشتها و میل به غذا خوردن در افراد می‌شوند. این محصول یکی از فرآیندهای نگهداری طولانی‌ مدت صیفی‌ و سبزیجات است. در جوامع امروزی به دلیل افزایش مشغله افراد و شاغل بودن بسیاری از زنان، فرصت کافی برای تهیه آن در منزل و توسط خود افراد وجود ندارد و اکثر خانواده‌ها تمایل دارند ترشی و شور مورد نیاز خود را به ‌صورت آماده تهیه نمایند.

با توجه به میوه های تولید شده در شهرستان، فعالیت در زمینه تولید میوه خشک و چیپس میوه در مقیاس خانگی یا به صورت نیمه صنعتی مزیت دارد. خشک کردن میوه‌جات، یکی از روش‌هاي جلوگیري از فساد میکروبی آن‌ها است. در این روش، در اثر کاهش میزان رطوبت، امکان فساد میکروبی بسیار کم شده و سرعت دیگر واکنش‌هاي مضر نیز، به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. خشک کردن، ضمن این که روي محصول اثر حفاظتی دارد، وزن و حجم آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد، در نتیجه از هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره‌سازي نیز می‌کاهد. با توجه به این که بخشی از بازار میوه خشک، سهم محصولات وارداتی است، با تولید مشابه داخلی این میوه‌ها (از نظر نوع و کیفیت)، می‌توان مانع واردات و خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور شد. همچنین نیاز بیش از حد برخی از کشورها به این گونه محصولات (به دلیل شرایط ویژه اقلیمی آن‌ها، هزینه بالای حمل و نقل سبزیجات و میوه‌های تازه و محدود بودن زمان نگهداری آن‌ها)، فرصت مناسبی برای رونق تولید و صادرات چیپس میوه فراهم آورده است.

مقدار تولید ذرت دانه ای در این شهرستان به حدی است که می‌توان واحدی جهت تولید کنسرو ایجاد کرد. در شرایط کنونی جامعه، بازار استفاده از غذاهای کنسرو شده بسیار پر رونق است و این قبیل غذاها به دلیل داشتن مزایایی همچون حفظ حالت طبيعي مواد غذايي، قيمت مناسب، نگهداري طولاني و آسان، در دسترس بودن، تنوع و صرفه‌جويي در زمان بسیار مورد توجه هستند و از مصرف بسیار بالایی برخوردارند.

با توجه به مقدار تولید توت فرنگی در این شهرستان، احداث واحدی جهت فرآوری آن مزیت دارد. محصولات تولیدی این واحد پوره، توت فرنگی منجمد شده، کنسانتره و آبمیوه توت فرنگی می باشد. پوره یک محصول میانی است که کاربردهای زیادی در تولید محصولات نهایی مانند آبمیوه، انواع مارمالاد و ... دارد. توت فرنگی منجمد شده را نیز می‌توان به عنوان محصول حد واسط در تولید انواع مربا، پوره و آبمیوه مورد استفاده قرار داد.

در شهرستان نظرآباد صنعت تولید گوشت رونق مطلوبی داشته و در این راستا تولید فرآورده‌هایی غذایی و پروتئینی نظیر سوسیس و کالباس، سودآوری خوبی به دنبال خواهد داشت. طبق بررسی‌های انجام شده، این محصولات در داخل شهرستان و استان‌های اطراف بازار مصرف خوبی دارند اما بهتر است که بازار فروش مناسب و توان رقابتی با کارخانه‌های صاحب برند در این زمینه در نظر گرفته شود. از گوشت مرغ‌ تولید شده نیز می‌توان محصولات فرآوری شده نظیر ناگت و شنیسل تولید کرد. اگرچه این محصولات در شهرستان بازار مصرف خوبی دارند؛ اما به سرمایه زیاد و همچنین توان رقابتی بالا با سایر برندها نیاز دارند.

صنایع تبدیلی و تکمیلی

ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از پرسودترین ارتباطات بین صنعت با بخش‌های کشاورزی و دامداری است که ارزش افزوده و اشتغال زیادی برای هر شهرستانی ایجاد می‌کند. با توجه به این که در شهرستان نظرآباد نیز سالانه حجم زیادی از انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌شود؛ بنابراین فرآوری این محصولات می‌تواند باعث ایجاد اشتغال‌زایی و افزایش سطح درآمد مردم منطقه شده و در نهایت موجبات توسعه اقتصادی بیشتر را فراهم آورد.

گوشت قرمز و سفید (مرغ و بلدرچین) به مقدار زیادی در شهرستان تولید می شود و علاوه بر تامین نیاز مردم شهرستان و استان، به استان‌های همجوار نیز به صورت فله‌ای ارسال می‌شود که در این بین رنگ و طعم گوشت ممکن است تغییر پیدا ‌کند؛ لذا نیاز به بسته‌بندی برای این محصولات حس می‌شود. از طرفی بسته‌بندی نیز باید طوری باشد که گوشت را در مقابل نفوذ طعم، بو، رنگ و سایر عوامل خارجی محافظت کرده و از خشک شدن و تبخیر سطحی آن جلوگیری کند. همچنین بتواند خواص حسی و ظاهری و سایر ویژگی‌های گوشت را حفظ کرده و در برابر آلودگی‌های میکروبی و سایر آلودگی‌ها نگهداری کند؛ بنابراین با توجه به رونق دامداری و پرورش ماهی در این شهرستان، بسته‌بندی گوشت قرمز و مرغ دارای اولویت یکسان هستند. بسته بندی گوشت بلدرچین صرفه اقتصادی کمتری خواهد داشت؛ لذا در اولویت پایین تر قرار می گیرد. بسته بندی این محصولات امکان ارسال آن ها را به سایر نقاط راحت‌تر می‌کند.

فرآوری پوست و پشم دام شامل استفاده از پوست گاو در صنعت چرم‌دوزی و همچنین استفاده از پشم و کرک گوسفند و بز در صنعت ریسندگی، ضمن ایجاد درآمد مناسب برای سرمایه گذار، سود مناسبی را نیز نصیب دامدار می‌کند؛ زیرا در حال حاضر پوست دام در این شهرستان فرآوری نمی‌شود.

از دیگر پیشنهادهای کسب و کاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی شهرستان نظرآباد، بسته‌بندی عسل بوده که به نوبه خود ارزش افزوده قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارد. فراوانی عسل تولید شده در سطح استان و شهرستان امکان راه‌اندازی این کسب و کار را به افراد می‌دهد و می‌تواند سودآوری خوبی را به همراه داشته باشد. راه‌اندازی خط تولید و بسته‌بندی عسل یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌توان به کمک آن یک منبع درآمد پایدار برای ساکنین شهرستان ایجاد کرد. خوشبختانه عسل از محصولات غذایی است که امکان فاسد شدن آن وجود ندارد و می‌توان آن را برای مدت زمان نسبتاً طولانی بسته‌بندی کرد. از طرف دیگر روند تولید این محصول پیچیدگی چندانی ندارد و فرد می‌تواند با سرمایه کم حجم بالایی از آن را تولید کند. وجود یک دستگاه بسته‌بندی عسل مناسب می‌تواند به فرد کمک زیادی کند.

مقدار تولید پسته نیز در این شهرستان به حدی است که بتوان واحدی برای بسته بندی این محصول ایجاد کرد. پسته یکی از بهترین و پر مصرف‌ترین تولیدهای استراتژیک کشاورزی ایران است که در انواع مختلف برای صادرات استفاده می شود. حجم صادرات انواع پسته بسیار زیاد بوده و از نظر مالی تقریباً اولین رتبه را پس از صادرات نفتی به خود اختصاص داده است. یکی از زمینه های صادراتی که ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و در شناساندن تولیدات این شهرستان به بازار های جهانی هم موثر است، صادرات انواع پسته و فرآورده‌های آن به صورت بسته بندی شده با برندهای معتبر و در ابعاد کوچک است. به این روش هم سودآوری برای فروشنده بیشتر است و هم ارز‌آوری بیشتر خواهد بود. همچنین نام برندها و بسته بندی‌های ایرانی در بازارهای مصرف شناخته‌تر می‌شود. بنابراین بسته بندی و برند سازی برای پسته سوددهی بالایی به همراه خواهد داشت.

در شهرستان نظرآباد با توجه به حجم تولید محصولات زراعی، ایجاد واحد بوجاری محصولات مزیتی پرسود محسوب می‌شود. در واقع بوجاری عملی است که طی آن دانه‌های انواع غلات شامل گندم، جو یا برنج از پوست و ساقه آن جدا می‌شوند. همچنین در حین این عملیات انواع بذر علف‌های هرز، تخم حشرات و انواع آفت‌ها از آن‌ها حذف می‌گردد. این کسب و کار با توجه به مزیت جغرافیایی شهرستان در تولید انواع محصولات زراعی پر سود به نظر می‌رسد.

با افزایش جمعیت، رشد تکنولوژی و افزایش سطح استانداردهای زندگی در جوامع امروزی، مصرف محصولات با محتوای بسته بندی های کوچک افزایش یافته است. جامعه مصرفی نیازمند محصولاتی با اندازه‌ها و بسته بندی های متفاوت بوده و اهمیت صنعت بسته بندی به تدریج برای بنگاه ها و برنامه ریزان اقتصادی در حال آشکار شدن است. بسته بندی باید تا حد امکان ساده و ارزان باشد، ضمن اینکه اهداف اولیه بسته بندی یعنی خاصیت حفاظتی و جذابیت را نیز دارا باشد. در نتیجه پرداختن به این موضوع دارای توجیه مناسب اقتصادی بوده و با اجرای این طرح، می توان بستر مناسبی را برای اشتغال نیروهای ماهر و نیمه ماهر فراهم آورد. در شهرستان نظرآباد پرورش قارچ به حدی است که می توان در زمینه بسته بندی آن سرمایه گذاری کرد و موجب اشتغال زایی جوانان این منطقه شد.

در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی، تولید خوراک دام و طیور از جمله پیشنهادات شغلی در شهرستان است که با توجه به رونق دامداری و پرورش طیور در این شهرستان، بازدهی خوبی خواهد داشت. لازم به ذکر است در حال حاضر چنین واحدی در شهرستان وجود ندارد. با اجرای پروژه‌های صنعتی می‌توان از ضایعات کشاورزی و ... خوراک دام تولید کرد. این امر به نوبه خود غذای مورد نیاز دام‌های پرورشی را تأمین می‌کند و شهرستان را به خودکفایی سوق می‌دهد. همچنین استفاده از مواد اولیه ارزان‌تر در تولید این محصول سبب خواهد شد که قیمت تمام شده آن پایین‌تر بوده و در نتیجه با قیمت کمتری به فروش برسد. تولید خوراک دام می‌تواند زمینه اشتغال خوبی را به طور مستقیم و غیر مستقیم برای افراد ایجاد کند.

احداث سردخانه از دیگر مزیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان موردنظر می‌باشد. در حال حاضر دو نوع سردخانه داریم. یکی سردخانه‌های بالای صفر درجه و دیگری زیر صفر درجه است. سردخانه‌های بالای صفر درجه برای نگهداری میوه، سبزی، گل و خشکبار به کار برده می‌شوند و در سردخانه‌های زیر صفر درجه نیز مواد پروتئینی از جمله گوشت مرغ، ماهی و خرما نگهداری می‌شود. البته نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که احداث یک یا دو مورد از چنین واحدهایی می تواند نیاز شهرستان را رفع کند و به وجود واحدهای بیشتر نیازی نباشد.

کشتارگاه‌های صنعتی نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند، زیرا ضایعات حاصل از کشتار دام نظیر خون و اجزای گوشتی غیر قابل مصرف در محل، به پودر گوشت تبدیل می‌شوند که علاوه بر قرار گرفتن مجدد در چرخه اقتصادی از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری به عمل می‌آید و فاضلاب حاصل از کشتار در تصفیه خانه‌های مجهز تصفیه شده و پساب حاصله نیز به مصرف کشاورزی می‌رسد. در کشتارگاه‌های سنتی، عملیات کشتار دام در وضعیت کاملاً غیر بهداشتی صورت می‌گیرد و مصرف گوشت حاصل از این کشتارگاه‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. همچنین مصرف کشتارهایی که خارج از حوزه نظارت سازمان دامپزشکی و در محل‌های خارج از کشتارگاه صورت می‌گیرد و می‌توانند عامل آلودگی و بیماری انسان باشند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. راه‌اندازی کشتارگاه‌های صنعتی در این شهرستان با توجه به بالا بودن تعداد دامداری‌ها می‌تواند مزیت خوبی محسوب شود.

لازم به ذکر است در صورت دقت نکردن به بازارفروش و ظرفیت شهرستان، مشاغلی که در این حوزه ذکر شدند با مسئله اشباع رو به رو خواهند شد. بنابراین در نظر گرفتن نیاز و ظرفیت شهرستان و همچنین بازارفروش در شهرستان های اطراف در زمینه راه اندازی این مشاغل مهم است.

باغداری

باغداری یکی از حوزه های رایج بخش کشاورزی در شهرستان نظرآباد است. در این شهرستان با انجام فعالیت های باغداری، ضمن ایجاد اشتغال‌زایی می توان به اقتصاد این شهرستان و فضای کسب و کار رونق بخشید. کشاورزی و از جمله باغبانی در این شهرستان، در افزایش رفاه عمومی، فقرزدایی، تنوع بخشیدن و پایدار کردن الگوی توسعه شهری، توزیع درآمد و عدالت اجتماعی می تواند مؤثر باشد. فعالیت های باغی در این شهرستان به دلیل وجود حوزه های آبی غنی و همچنین تمایل کشاوران به این فعالیت، از رونق خوبی برخوردار است.

از جمله تولیدات این شهرستان می توان به تولید گوجه فرنگی، خیار، بادمجان، کلم و کاهو در فضای آزاد و باغات اشاره کرد. با اینکه شهرستان جزو مناطقی است که سطح آب آن متوسط است؛ اما برای این محصولات بازار فروش خوبی وجود دارد و همچنین کشاورزان به کاشت آن تمایل دارند؛ در نتیجه فعالیت بیشتر در این حوزه دارای مزیت است، البته بهتر است به دلیل مشکلات کم آبی در این شهرستان الگوهای آبیاری تغییر کند و آبیاری به صورت مکانیزه انجام شود.

همچنین گلخانه‌هایی در این شهرستان وجود دارند که در زمینه تولید صیفی جات نظیر خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل دلمه‌ای فعالیت می کنند و علاوه بر تامین نیاز استان، در استان های اطراف نیز بازار فروش مناسبی دارند؛ بنابراین افزایش فعالیت در این زمینه پیشنهاد می‌شود. گلخانه های این شهرستان، علاوه بر تولید صیفی جات، توت فرنگی وگل های زینتی نظیر کاکتوس و درختچه های آپارتمانی نیز پرورش می دهند. توت فرنگی و گل های گلخانه ای که در این شهرستان تولید می شوند، به استان های دیگر ارسال می شوند.

پسته از جمله محصولات باغی است که در سال های اخیر در شهرستان تولید شده است. این محصول در شهرستان قابلیت توسعه را دارد و به دلیل بازار مصرف خوب، باغداران تمایل زیادی به انجام این فعالیت دارند. اصولاً درخت پسته از ۷ تا ۹ سال پس از کاشت نهال و پیوند، شروع به تولید محصول می‌نماید. بهترین خاک برای کاشت درخت پسته، خاک لومی شنی است. کیفیت آب مصرفی برای آبیاری درخت پسته به گونه‌ای است که کاشت سایر محصولات کشاورزی با آن آب، غیر ممکن یا غیر اقتصادی است. شرایط مناسب آب و هوایی برای کاشت نهال پسته اقلیم گرم و خشک در تابستان (گرمای سوزان نباشد) و زمستان سرد و معتدل است. همچنین باید مقاومت و سازگاری زیادی در برابر کم آبی و شوری داشته باشد. محصول پسته به لحاظ اهمیتی که اندام های مختلف درختان پسته از نظر خوراکی و صنعتی دارد همواره حائز اهمیت بوده و انسان همواره از میوه، پوست، هسته، برگ، ساقه و حتی صمغ آن بهره گرفته است.

پرورش قارچ در شهرستان به صورت خانگی و کارگاهی در حال انجام است. میزان مصرف قارچ در سال‌های اخیر در شهرستان رشد خوبی داشته و سرانه مصرف نیز بالا رفته است که می‌توان با تبلیغ و معرفی این محصول، میزان مصرف را بالاتر برد. مشتری داشتن این محصول از یک سو و غنی از پروتئین و ویتامین بودن آن از سوی دیگر، باعث شده است که جایگزین مناسبی برای گوشت باشد. همچنین پرورش قارچ از جمله شغل‌هایی است که می‌توان با سرمایه اولیه کم و محیط کوچک آن را شروع و راه‌اندازی کرد. یک دوره کامل پرورش قارچ 60 روز طول می‌کشد که قابلیت کاهش به 35 روز را نیز دارد که خود به نوعی مزیت محسوب می‌شود.

کاشت گل محمدی از جمله فعالیت‌هایی است که در شهرستان قابلیت خوبی برای پرورش و گسترش کشت دارد. گل محمدی، گیاهی مقاوم به کم آبی، آفات و بیماری ها است که علاوه بر خواص درمانی، دارای مزیت‌های اقتصادی فراوانی مانند ارزش صادراتی، جذب گردشگر و اشتغال‌زایی است. غنچه خشک، مایع گلاب، روغن و اسانس فرآورده‌های برگرفته از گل محمدی هستند که علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی، قابلیت صادرات به کلیه کشورها را دارند. بنابراین فعالیت در این زمینه مزیت اقتصادی قابل توجهی دارد.

میوه های هسته دار تولید شده در این شهرستان شامل هلو، آلو و شلیل هستند. این محصولات علاوه بر تأمین نیاز شهرستان، نیاز شهرستان های اطراف را نیز تأمین می کنند؛ بنابراین با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان، توسعه این باغات دارای مزیت است. درختان میوه های هسته دار در هوای معتدل گرم بهتر از نقاط دیگر رشد می‌کنند و در نقاط سرد باید آن ها را رو به آفتاب کاشت. همچنین در زمین‌های قابل نفوذ و گرم، بهتر از زمین‌های رسی و مرطوب رشد کرده و محصول می‌دهد.

پرورش آلوئه ورا در شهرستان به هر دو صورت آزاد در مزارع و گلخانه ای قابلیت دارد. در واقع شرایط اقلیمی و خاکی شهرستان برای تولید این محصول بسیار مناسب است و در صورتی که فرآوری این محصول نیز در شهرستان انجام شود، پرورش آن بسیار سودده خواهد بود. گونه های مختلف آلوئه ورا گیاهانی مقاوم به گرما، خشکی، بیماری‌ها، آفات و حتی شوری هستند. علت مقاومت زیاد آن ها ساختار مرفولوژیکی این گیاه است و بذر آن ها نیز در شرایط اقلیمی مناسب و در دمای 21درجه سانتی گراد سبز می شوند. البته این گیاهان به سرما بسیار حساس هستند؛ به طوریکه در دمای زیر 10درجه سانتی گراد رشد آن ها متوقف می شود. آلوئه ورا به رطوبت بالا، آب ایستایی و آبیاری زیاد حساس است. از این رو آبیاری گیاهان باید زمانی انجام شود که خاک آن ها کاملا خشک شده باشد. چنانچه این گیاه در مناطق گرم و خشک کاشته شود باید تحت آبیاری به موقع قرار بگیرد. آلوئه ورا را در هر نوع خاکی می توان کاشت ولی خاک های سبک که از زهکشی مناسبی برخوردار باشند برای کاشت این گیاه توصیه می شوند.

طبق نظر کارشناسان اشتغال این شهرستان، احداث باغات انجیر، گلابی و بادام درختی دارای مزیت خواهد بود. گلابی انواع مختلفی دارد و بومی شرق اروپا و غرب آسیا است. نگهداری گلابی کار چندان سختی نیست به همین دلیل خیلی از کشاورزان خانگی تمایل زیادی به کاشت و نگهداری آن دارند. گلابی نسبت به سیب در برابر سرما حساس تر است ولی می تواند دمایی تا حدود منفی 30 درجه سانتی گراد را تحمل کند. درخت گلابی برای میوه‌دهی به یک دوره سرما نیاز دارد. گرمای زیاد هوا می تواند باعث بوجود آمدن بیماری آتشک شود. این درختان برای رشد خاک شنی لومی را ترجیح می دهند و خاک های سنگین و مرطوب برای رشد آن ها مناسب نیستند. زهکشی خاک نقش زیادی در رشد این درخت خواهد داشت.

نیاز آبی بسیار کم، سازگاری با محیط، استقامت در برابر گرما و خشک‌سالی از ویژگی‌های بارز گیاه انجیر محسوب می‌شوند. از آنجایی که باغ‌های انجیر معمولاً در دامنه‌های شیب‌دار احداث می‌گردند، احداث چنین باغ‌هایی علاوه بر ایجاد اشتغال و پوشش گیاهی مناسبی برای منطقه و بیابان‌زدایی می‌تواند به حفظ کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و استفاده بهینه از آب باران کمک کند.

درخت بادام یک درخت مقاوم در برابر خشکی می باشد و در شرایطی که بی‌آبی وجود دارد، درخت بادام میوه خوبی می‌دهد و همچنین از لحاظ شرایط کاشت در زمین‌های آهکی هم تا حد زیادی مقاومت دارد. با توجه به موارد گفته شده و ارزش افزوده خوبی که کاشت این محصول دارد، ایجاد باغات بادام در شهرستان، سوددهی خوبی را به همراه خواهد داشت.

دامداری

دامداری به عنوان یکی از حوزه‌های اقتصادی مهم و مرتبط با بخش کشاورزی، در سطح گسترده‌ای در شهرستان نظرآباد انجام می‌شود و در نتیجه انجام این حرفه، سود اقتصادی خوبی نیز نصیب مردم منطقه شده است. از آن جایی که حوزه دامداری با یکی از مهمترین نیازهای انسان، یعنی نیاز به منابع غذایی و خصوصاً منابع پروتئینی مرتبط می‌باشد، توجه به آن امری ضروری است. فعالیت در این حوزه شغلی و افزایش بهره وری در آن، می‌تواند عاملی برای توسعه صنایع غذایی، تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان محسوب شود.

در این شهرستان پرورش و نگهداری دام‌های سنگین به دلیل عملکرد بالا و پربازده بودن از دام سبک بیشتر است و علاوه بر این که به صورت سنتی این فعالیت دنبال می‌شود، واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی نیز فعال هستند. از جمله دام‌های سنگین پرورش داده شده در این شهرستان می‌توان به گاوهای بومی، سمینتال و هلشتاین اشاره کرد که پرورش گاو بومی به دلیل تولید شیر و گوشت کمتر نسبت به دام های اصلاح شده، در اولویت پایین تر مزیت خواهد داشت.

گاو هلشتاین که به نام هولشتاین هم شناخته می شود جزء سنگین وزن ترین گاوهای شیری در جهان است. این نژاد که از نظر تولید شیر بهترین نژاد در میان گاوهای شیری است، حدوداً ۷۲۴۰ لیتر شیر در سال تولید می کند. این شیر دارای 3.65 درصد چربی و ۳ درصد پروتئین است.

گاو سمینتال جزء بهترین گاوهای شیری و گوشتی جهان است. افزایش وزن روزانه فوق‌العاده و گوساله دهی با فاصله 365 روز، مقاومت بالا نسبت به بیماریهای عفونی و متابولیکی، عمر مفید بالا، مدیریت آسان این نژاد و همچنین سازگاری بسیار خوب و قابل توجه با محیط پرورش مواردی هستند که یک دامدار برای بقاء و پیشرفت به آن نیاز دارد.

گاوهای بومی ایران به لحاظ تنوع و اختلاف ژنتیکی، ویژگی‌های خاص نژادی و مقاومت‌های طبیعی ایجاد شده در آن‌ها طی قرن‌ها زیست در شرایط سخت محیطی و آب و هوایی مختلف به عنوان یک منبع عظیم تولید شیر و گوشت می‌تواند نقش موثری در تامین مواد پروتئین حیوانی ایفا نماید.

در شهرستان نظرآباد واحدهای پرواربندی گوساله وجود دارند و با توجه به اینکه مردم شهرستان تمایل زیادی به انجام چنین فعالیت هایی دارند، احداث واحدهای پرواربندی گوساله دارای مزیت خواهد بود. پرواربندی گوساله در راستای تامین گوشت، می تواند مزیت موفقی باشد. حدود نیمی از گوشت قرمز کشور توسط گاوهای پروار شده تأمین می‌شود؛ بنابراین این بخش از دامپروری و دامداری دارای ظرفیت زیادی برای توسعه و پیشرفت است. مزایای ورود به عرصه‌ پرورش گوساله دارای جنبه های مختلف است. از یک طرف، از پوست گاو گوشتی در چرم‌سازی استفاده می‌شود؛ از طرف دیگر از گوشت آن جهت استفاده در تغذیه انسان بهره برداری می شود. همچنین به لحاظ اقتصادی، در درآمد زایی انسان تاثیر گذار است. علاوه بر این موارد، برای جلوگیری از واردات گوشت گوساله از کشورهای دیگر تولید آن اهمیت دارد.

در این شهرستان پرورش دام‌های سبک معمولاً به صورت سنتی انجام می‌شود. دام‌های سبک پرورشی شهرستان از نژادهای قزل، فشندی، بومی، کردی و افشاری هستند. پرورش همه این دام‌های سبک بخصوص گوسفندان کردی و قزل به دلیل سازگاری بیشتر با شرایط محیطی مزیت بالاتری نسبت به موارد دیگر دارند و می‌توان در این زمینه‌ها به دلیل وجود مراتع کافی، فعالیت کرد.

گوسفند قزل یكی از نژادهای دنبه‌دار است كه منطقه زیست آن در ایران، آذربایجان شرقی و مناطق كوهستانی تبریز به ویژه كوهپایه‌های سهند و اطراف مراغه، بناب، میانه، آذرشهر، سراسكندر و هشترود می‌باشد. رنگ بدن این نژاد معمولا بین قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر است و جهت راهپیمایی‌های طولانی در مراتع وكوهستان‌ها مناسب است و رنگ آنها قهوه‌ای سیر می‌باشد. این گوسفندان از نوع گوشتی - شیری هستند.

گوسفند نژاد کردی دارای دو نوع کوهستانی و دشتی می باشد. در این گوسفندان رنگ بدن سفید مایل به شکری است. این گوسفند از بهترین نوع دام‌های گوشتی محسوب می‌شود و به میزان زیادی در شهرستان پرورش داده می‌شود.

گوسفند افشاری جزء گوسفندان سنگین ‌دنبه محسوب می‌گردد. سرعت رشد بالا، تولید شیر خوب و پرچرب و بهترین گوشت قرمز (که باعث ‌شده است که جزء گوسفندان دو منظوره گوشتی – شیری قرار بگیرد)، بهبود کمی و کیفی پشم گوسفند، سازگاری و عادت‌پذیری با شرایط آب و هوایی مناطق سردسیر، قدرت راهپیمایی و کوه‌پیمایی بالا، توان چند قلوزایی، مقاومت در برابر امراض و بیماری‌ها و بالا بودن ضریب تبدیل غذایی و داشتن بازده اقتصادی مطلوب از جمله مزایای پرورش گوسفند افشاری هستند.

پرورش گوسفند بومی نسبت به سایر حیوانات، بیشتر مورد توجه دامداران قرار گرفته است؛ زیرا توان گوسفند برای تحمل اقلیم های متفاوت بیشتر است، جیره غذایی کمتر و در نتیجه هزینه کمتری نیاز دارد، تمامی فرآورده های دامی مانند گوشت، شیر، ماست، کره، و حتی پشم و پوست دام پرکاربرد هستند و فروش این فرآورده ها در تمامی روزهای سال انجام می‌شود.

گوسفند نژاد فشندی یکی از نژادهای گوسفند موجود در ایران است و خاستگاه آن ساوجبلاغ می باشد. نژاد آن گوشتی- شیری است و رنگ آن عموماً در بدو تولد قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره بوده و در بلوغ از کرم، کهربایی روشن و قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره می باشد. این گوسفند که تا حد زیادی به گوسفند زندی شباهت دارد دارای جثه ای بزرگ می باشد. ییلاق نژاد فشندی در کوهستان های مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، ساوجبلاغ و شهریار می‌باشد. از نظر تولید پشم نیز پشم این گوسفند از نوع پشم نسبتا ضخیم محسوب می شود.

در اولویت های پایین تر، پرورش بز از جمله فعالیت هایی است که برای شهرستان مزیت دارد. بزهای بومی و سانن از جمله بزهایی هستند که می توان به صورت نیمه صنعتی و صنعتی در این شهرستان پرورش داد.

به طورکلی بز به ‌عنوان یک حیوان اهلی نشخوارکننده جهت تولید شیر و گوشت در مناطق مختلف دنیا پرورش داده می‌شود. جثه کوچک، کم توقع بودن و مقاومت در برابر بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی، باعث شده است که بز به ‌عنوان حیوانی محبوب در بین دامداران تلقی شود.

بز سانن یک نژاد شیری پرتولید است که نسبت به بزهای بومی، شیر بسیار زیادی تولید می کند و می‌تواند بخشی از نیاز کشور به شیر و پروتئین حیوانی را تأمین نماید. نرخ تبدیل مواد خوراکی به شیر در بزهای سانن بیشتر می‌باشد که این امر موجب افزایش بازدهی بز سانن از خوراک مصرف شده می‌شود.

پرورش شتر نیز در سال های اخیر در شهرستان نظرآباد رو به گسترش بوده است، در واقع تمایل به استفاده از گوشت این دام باعث می شود تا پرورش شتر دارای مزیت باشد. شترداری فوائد زیادی برای پرورش دهندگان آن دارد و از پوست، گوشت، شیر، کرک، و کوهان شتر استفاده می شود. این حیوان با کمترین هزینه ممکن برای نگهداری و با تغذیه از کم ارزشترین گیاهان (از لحاظ تغذیه ای) قابلیت پرورش و تولید دارد. این خصوصیات شتر را به سرمایه ای سرگردان در کویر تبدیل کرده است.

زنبورداری در این شهرستان به صورت کوچرو انجام می شود؛ به طوری که در فصل های بسیار گرم، کندوها به بخش های شمالی استان و کشور برده می شوند، از این رو تعداد فعالان در حوزه زنبورداری کم است، اما می توان با ایجاد اتحادیه ای برای زنبورداران، این فعالیت را رونق بخشید. باردهی گل ها و میوه ها با گرده افشانی توسط زنبورعسل افزایش می یابد. این مسئله باعث شده ارزش اقتصادی پرورش زنبورعسل بسیار بیشتر از ارزش ریالی حاصل از تولید عسل باشد. در طی فرآیند پرورش و نگهداری زنبورعسل، با ازدیاد کندوها می توان به فروش کندو نیز فکر کرد و به سود خوبی دست یافت. در مناطق گرمسیری از هر کندو یک بچه کندو گرفته می شود. در ضمن محصول مزرعه پرورش زنبور عسل صرفاً کندو و عسل نیست؛ بلکه موم، زهر و ژل آن نیز قابل فروش است.

با توجه به اینکه فعالیت در حوزه دام های سنگین شیری و گوشتی در شهرستان به صورت صنعتی و نیمه صنعتی رواج دارد و تمایل به پرورش آنها نیز در شهرستان وجود دارد، پرورش گاوهای آیرشایر، هرفورد و براون سوئیس نیز دارای مزیت خواهد بود. آیرشایر یک نژاد شیری است که منشاء آن به منطقه آیرشایر در جنوب غربی اسکاتلند برمی‌گردد. این نژاد نسبت به شرایط سخت آب و هوایی مناطق سردسیر مقاومت خوبی دارد و وزن متوسط گاو بالغ آن از 450 تا 600 کیلوگرم می باشد. گاوهای آیرشایر به خاطر ویژگی هایی مانند راندمان تولیدمثل بالا و طول عمر زیاد مورد توجه قرار گرفته‌اند.

گاو هرفورد از جمله نژادهای گوشتی محسوب می شود و منشاء آن به بخش هرفورد در انگلستان برمی‌گردد. این نژاد دارای صورت، شکم، پا‌ها، دم افشان سفید و بدنی قرمز رنگ می‌باشد. وزن جنس نر آن در حدود 834 کیلوگرم و وزن ماده آن 544 کیلوگرم است.

منشاء گاو براون سوئیس از کشور سویس بوده و احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین نژادهای شیری می‌باشد. تولید شیر براون سوئیس با اینکه یک نژاد دومنظوره است مناسب می باشد و به طور میانگین 4000 کیلوگرم شیر دارای 3.8 درصد چربی در یک دوره شیردهی تولید می‌کند.

طیور

پرورش طیور یکی از مشاغل نسبتاً سخت و پرکاری است که به دلیل نیاز جامعه به منابع غذایی، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سود نسبتاً مناسبی برای تولیدکنندگان دارد. در شهرستان نظرآباد پرورش مرغ گوشتی و تخم گذار در واحدهای صنعتی انجام می شود. از آنجایی که نیاز به گوشت سفید و تخم مرغ در داخل استان البرز و همچنین سراسر کشور زیاد است، فعالیت در حوزه ایجاد واحدهایی برای پرورش مرغ های تخم گذار و گوشتی دارای مزیت است.

پرورش مرغ تخمگذار علاوه بر اینکه به تامین منابع غذایی طبیعی و رونق تولید کمک می کند، نقش به‌سزایی در امر اشتغالزایی، بهبود وضع اقتصادی و خودکفایی شهرستان در تولید محصول تخم مرغ ایفا می‌کند. با توجه به میزان تولیدات تخم مرغ در کشور و ظرفیت های موجود جهت صادرات آن، ایجاد واحد مرغ تخمگذار می تواند سودده باشد.

با افزایش روزافزون جمعیت و در راستای تأمین نیازهای غذایی جامعه، فعالیت در زمینه تولید گوشت سفید و پرورش مرغ گوشتی الزامی می باشد. ارزش غذایی بالا، بازده مناسب لاشه پس از کشتار، رشد سریع، صرفه جویی در هزینه های تولید و دوره بازگشت سرمایه سریع از فواید پرورش مرغ گوشتی هستند. با توجه به دلایل فوق ایجاد واحد پرورش مرغ گوشتی در شهرستان مزیت دارد.

پرورش شترمرغ، بلدرچین و بوقلمون از جمله مواردی هستند که در شهرستان قابلیت انجام و توسعه دارند. در این میان بازار فروش بهتر برای بوقلمون و بلدرچین، باعث شده است که پرورش آن ها مزیت بالاتری نسبت به پرورش شترمرغ داشته باشد. در طي چند سال گذشته توجه به پرورش و نگهداری بوقلمون موجب شده است که پرورش آن به مرز قابل قبولی برسد تا جایي که امروزه شاهد افزايش روز افزون مصرف گوشت و ساير فرآورده‌هاي آن هستيم. از آنجا که گوشت بوقلمون دارای خواص غذایي ويژه‌ای بوده و محدوديت مصرف خاصي نيز ندارد مي‌تواند به عنوان جايگزين مناسبی براي گوشت قرمز علی‌الخصوص در بيمارانی که مصرف گوشت قرمز برای آنها با محدوديت‌هایی همراه است، مطرح گردد. از ديگر امتيازات گوشت بوقلمون وجود هر دو نوع گوشت سفيد و قرمز در يک لاشه است.

بلدرچین پرنده‌ای با جثه کوچک است که در برابر بسیاری از بیماری‌ها مقاوم می باشد. پرورش بلدرچین به دلیل هزینه‌های جاری پایین، اشباع نبودن بازار فروش، کوتاه بودن دوره پرورش (40 روز) و عدم پرورش انحصاری توسط شرکت‌های بزرگ دارای مزیت است.

کسب و کار در زمینه پرورش شترمرغ پرواری نیز قابلیت و استعداد پیشرفت فراوانی دارد؛ زیرا منطقه چهار فصل بوده و شرایط طبیعی پرورش شترمرغ فراهم است. شترمرغ در گروه پرندگان طبقه بندی شده و گوشت آن جزء گوشت‌های قرمز محسوب می‌شود که نسبت به دیگر گوشت‌های قرمز کم چرب‌تر و سالم‌تر است؛ به طوری که ۹۰ درصد آن قابلیت هضم داشته و بعد از گوشت ماهی در رتبه دوم قرار دارد.

صنعت

با اینکه در حوزه های کشاورزی و دامداری شهرستان نظرآباد وضعیت مناسبی دارد، اما با توجه به نزدیکی این شهرستان به استان های تهران، قزوین و زنجان و تامین مواد مصرفی مورد نیاز از این استانها، در حوزه صنعتی این شهرستان فعالیت به خصوصی نمی توان صورت دارد.

تولیدی پوشاک از جمله کسب و کارهایی است که در این شهرستان قابلیت سرمایه گذاری دارد. با توجه به اینکه در شهرک صنعتی این شهرستان سه واحد تولید عمده پارچه وجود دارد و از لحاظ تامین مواد اولیه مشکلی نیست و همچنین بازار مصرف برای تولید پوشاک در این شهرستان و استان و همچنین استانهای مجاور فراهم است؛ در نتیجه فعالیت در حوزه تولید پوشاک سودآوری قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی و نایلون در این شهرستان از جمله فعالیت های پرسود خواهد بود. ظروف یك بار مصرف بیوپلیمری با پایه گیاهی، قدمت زیادی ندارند اما اكنون استفاده از آنها به سرعت در حال گسترش است. توليد پلاستيک‌ها با استفاده از منابع ‌طبيعي مختلف، باعث سهولت تجزيه آنها توسط تجزيه کنندگان طبيعي مي‌گردد. براي اين منظور و با هدف داشتن صنعتي در خدمت توسعه پايدار و حفظ زيست بوم‌هاي طبيعي، توليد این ظروف مقرون به صرفه خواهد بود. البته ایجاد بازار فروش خارج از استان به سوددهی بیشتر کمک می‌کند. در صنایع پلاستیک تولید فیلمهای دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک (LDPE) تحت عنوان نایلون نامگذاری شده اند. نرمی و شفاف بودن این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته و لذا تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور برای آنها به ارمغان آورده است.

در شهرستان نظرآباد واحدهای تولید مبل وجود دارد و با توجه به اینکه استفاده از این مصنوعات چوبی در شهرستان و استان رونق خوبی دارد؛ احداث واحدهای تولید مبل دارای مزیت خواهد بود.

در این شهرستان دو شهرک صنعتی دایر است که علاوه بر وجود مشکلات اقتصادی و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی این شهرستان، 61 مورد کارگاه و کارخانه فعال در شهرک های صنعتی این شهرستان دایر هستند که می توان به تولید کابل برق، قطعات خودرو، چیپس و پفک چی توز، پارچه فاستونی مقدم، پوتارا و پارمین جامه، واحدهای تولید لبنیات کاله آمل، شرکاء، پاژند، ایرانیان و آنا، مبل سازی، تولید داروها و شربت های گیاهی، محصولات آرایشی و بهداشتی، کابینت سازی و ... اشاره کرد.

صنایع دستی

صنایع دستی چکیده و ثمره ذوق و هنر هنرمندان و صنعتگرانی است که با دستان پرتوانشان روح و جان فرهنگ و هنر به یادگار مانده از نیاکان خویش را جاودانه می‌سازند. صنایع دستی نماد فرهنگ اصیل، تاریخ کهن و هنر بی‌مثال مردم این سرزمین اسطوره‌ای است، گوهرِ پاکیزه و قیمتیِ مردمی که نه به وسیله صنعت بلکه به دستِ پرتوان صنعتگران، هنرمندان و بافندگان این دیار کهن تولید شده است.

صنایع دستی در شهرستان نظرآباد شامل قالی بافی، بافت تابلو فرش، تولید زیورآلات رزینی، شمع سازی، کیف دوزی با چرم و منجوق دوزی است. البته نکته ای که در خصوص این صنایع وجود دارد این است که به دلیل عدم وجود بازار فروش کافی و قیمت پایین صنایع دستی، تمایل به بافت آنها کمتر شده است. از بین موارد ذکر شده فعالیت در زمینه قالیبافی و بافت تابلوفرش در صورتی که بازار فروش مناسب برای آنها یافت شود، دارای مزیت بیشتری خواهند بود.

شیلات

پرورش ماهیان سردآبی و زینتی در شهرستان نظرآباد انجام می شود. در واقع این صنعت در این منطقه خیلی جا افتاده نیست و به دلیل تامین ماهی مورد نیاز از استان های مجاور، مردم تمایل زیادی به فعالیت در حوزه‌ شیلات ندارند. تنها فعالیتی که در این حوزه مزیت دارد، پرورش ماهیان زینتی و سردآبی است . در سال‌های اخیر، با توجه به رواج آپارتمان‌نشینی و دور افتادن انسان از طبیعت، شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده است که بازار ماهیان زینتی رونق گرفته و زمینه‌ساز ایجاد مشاغل مختلفی شده است. پرورش ماهیان زینتی نیاز به آب کمی دارد و می‌توان از آب‌های شهری برای پرورش آنها استفاده کرد.

ماهیان سردآبی در محدوده دمایی 18-12 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارند. ماهی قزل آلا یکی از معروف ترین گونه های ماهیان سردآبی است. قزل آلا یکی از منابع خوب آهن است، آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروبها نقش مهمی به عهده دارد. راه اندازی پرورش آن، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، سوددهی خوبی را به همراه خواهد داشت.

خدمات

با توجه به رونق خیاطی در شهرستان نظرآباد، احداث واحدهای خیاطی برای شهرستان دارای مزیت است و می‌توان این فعالیت را در سطح مشاغل خانگی نیز انجام داد. این فعالیت سوددهی مطلوبی را برای بانوان این شهرستان به همراه دارد.

این شهرستان قدمتی حدود نه هزار سال دارد. به طوری که منطقه باستان‌شناسی ازبکی در آن واقع شده است و نمونه اولین خشت دست ساز بشر که در سازمان ملل نگهداری می‌شود، توسط آقای خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها از این محوطه باستانی به سازمان ملل هدیه شده است. شهرستان نظرآباد با اینکه در مسیر مواصلاتی مرکز به شمال کشور قرار دارد؛ اما از لحاظ امکانات رفاهی و خدماتی بسیار ضعیف است و احداث رستوران بومی، اقامتگاه بومگردی، مجتمع تفریحی-سرگرمی، فروشگاه زنجیره ای و بازارچه محلی می تواند در حوزه خدمات شهرستان را رونق ببخشد و برای جوانان شهرستان اشتغالزایی کند.

مجتمع تفریحی-سرگرمی به تأسیساتی گفته می‌شود که به صورت مجموعه ای از واحدهای گردشگری ساخته شده و هر کدام به صورت خود پذیرایی کار می‌کنند. فروشگاه ها، رستوران ها، اغذیه فروشی ها، تسهیلات ورزشی، فضای بازی و تفریحی، اقامتگاه ها، مراکز توریست گردانی و ... از جمله امکاناتی هستند که این مجتمع ها ارائه می‌دهند.

اقامتگاه های بوم گردی فرصت مناسبی است تا مسافران ضمن گردشگری در هر منطقه و بازدید از جاذبه های توریستی، حس ایرانی زیستن به سبک سنتی را تجربه کنند. همچنین طبخ غذاهای محلی در برخی اقامتگاه ها، مصداق دیگری از مهمان نوازی ایرانی است.

رستوران‌های بومی، مکان‌هایی با فضای سنتی و متناسب با آداب ‌و ‌رسوم هر منطقه است که در آنها بیشتر به جای استفاده از میز و صندلی‌های مدرن از تخت یا سایر وسایل سنتی استفاده می‌شود و علاوه بر سرو غذاهای محلی، ترشیجات خانگی، نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه نیز عرضه می‌شود. رستوران‌ها جزء مهم‌ترین نمادهای فرهنگی برای هر کشوری در جهان محسوب می‌شوند و می تواند در خانه های قدیمی موجود در هر منطقه اجرا شود. بسیاری از گردشگران و توریست های غذایی برای امتحان کردن غذاهای مختلف به سفر می روند و این مسئله برای مناطق مختلف ایران قابل استفاده و بهره برداری است؛ بنابراین ایجاد رستوران بومی نیز از کسب و کار های زود بازده است؛ زیرا هم تمایل مردم به سمت سرو غذاهای محلی بیشتر شده و هم معاملات این کسب و کار به صورت نقدی انجام می‌شود.

فروشگاه‌های بزرگ و لوکس و پر از اجناس مصرفی قطعاً چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. مزایای عمومی استفاده از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند کثرت و تنوع اجناس، آزادی مشتری داخل فروشگاه، قدرت انتخاب بیشتر مشتریان، خرید بیشتر اجناس مورد نیاز از یک مرکز و از همه مهم‌تر تخفیف‌های مناسبی که به مشتریان ارائه می‌دهند، بیشتر مردم را وادار به خرید از این مجموعه‌ها می‌کند. معمولاً فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در کشورهایی با نظام اقتصادی سالم و بدون تورم و با شیوه مدیریتی مدرن ایجاد می‌شوند موفق‌تر عمل می‌کنند زیرا تورم می‌تواند به ‌عنوان تهدید جدی برای این قبیل فروشگاه‌ها باشد. برای مقابله با این چالش مدیریت بسیار قوی را می‌طلبد. امروزه در همه جاي جهان كشاورزي به عنوان يكي از عوامل اصلي و اساسي توسعه معرفي شده و برخي كشورها جمعيت روستانشين خود را به عنوان مولدين كار و توسعه معرفي مي نمايند. اين امر نشان دهنده اهميت فوق العاده حضور اين قشر در جامعه و ثمره فعاليت ايشان است. اين امر در حالي است كه روستانشينان، باغ داران، مزرعه داران و علاقمندان به كشت و صنعت با مشكلات متعددي مواجهند كه مي توان با يك تدبير به موقع نسبت به رفع مشكل ايشان و حل يك معضل اجتماعي – اقتصادي به نام تورم و گرانفروشي محصولات کشاورزی و دامپروری از یک سو و عدم تمایل نسل جوان به کسوت پدران از سوی دیگر اقدام نمود. یکی از این راهکارها تاسیس بازار محلی برای فروش مستقیم محصولات کشاورزی، باغی، دامپروری و صنایع دستی روستاییان می باشد.

مشاغلمزیت
کشت گندم و جو1
تولید رشته آش2
احداث گلخانه توت فرنگی3
احداث گلخانه صیفی جات4
کشت ذرت علوفه ای و دانه ای5
پرورش گاو هلشتاین6
پرورش مرغ گوشتی7
احداث واحد تولید پوشاک8
قالیبافی و بافت تابلو فرش9
پرورش ماهی سردآبی10
بسته بندی گوشت قرمز11
بسته بندی مرغ12
تولید شیرینی13
احداث گلخانه گل زینتی14
کاشت صیفی‌جات15
پرورش گاو سمینتال16
پرورش مرغ تخم گذار17
کشت کلزا18
پرورش گاو بومی19
تولید کیک، کلوچه و بیسکوئیت20
تولید نان صنعتی21
کشت کنجد22
بسته بندی گوشت بلدرچین23
احداث باغ پسته24
فرآوری پشم و پوست دام 25
تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی26
تولید نان فانتزی27
پرواربندی گوساله28
پرورش قارچ29
پرورش بوقلمون30
پرورش بلدرچین31
تولید زیورآلات رزینی32
پرورش ماهی زینتی33
احداث رستوران بومی34
پرورش گوسفند کردی35
پرورش گوسفند قزل36
پرورش گوسفند افشاری37
پرورش شترمرغ38
کشت آفتابگردان روغنی39
کشت گلرنگ40
فرآوری پسته41
بسته بندی عسل42
بسته بندی پسته و فراورده های پسته43
کاشت گل محمدی44
احداث باغ هلو45
تولید لبنیات46
پرورش گوسفند فشندی47
احداث باغ آلو48
پرورش گوسفند بومی49
کشت زعفران50